Ostrov, kde se zrodila evropská civilizace: historie a kultura Kréty

Kréta je svou rozlohou (8 335 km²) největším z řeckých ostrovů a pátým největším ostrovem ve Středomoří, hned za Korsikou. Ze severu ji omývá Egejské (Krétské) moře a z jihu moře Libyjské. Dominantou hornaté Kréty jsou 3 horské masivy (Lefka Ori, Psiloritis, Dikti) s více než 60 vrcholy, přesahujícími 2 000 m. Nejvyšší hora Psiloritis měří 2 456 m. Vlivem eroze v nich vzniklo množství jeskyní a soutěsek.
Záliv Balos, západní Kréta

Úrodné pláně Kréty (zvláště Messara) jsou díky subtropickému podnebí plné olivových hájů a pomerančovníků. Na jižním pobřeží kolem Ierapetry můžete vidět tisíce skleníků, kde rostou rajčata, okurky a veškerá raná zelenina. Krétská flóra je mimořádně bohatá, tři stovky z více než 2 000 zdejších rostlinných druhů rostou pouze na Krétě. V porostech „macchie“ najdete vedle zakrslých dřevin i levanduli, myrtu nebo rozmarýn.

Kréta je administrativně rozdělena na čtyři kraje: Chania, Rethymno, Heráklion a Lasithi. Hlavním městem je Heráklion (Irákleio).

Olivové háje, Kréta
Palác Knossos, Kréta

Zajímavosti z historie Kréty

  • Tři tisíciletí před Kristem už na Krétě existovala překvapivě vyspělá civilizace, zvaná Mínojská. Nádherné paláce, města a vyvinutý administrativní systém s vlastním lineárním písmem měli Mínojci v době, kdy obyvatelé Střední Evropy žili v hliněných chatrčích.
  • Mínojskou civilizaci ukončil kolem roku 1500 př. n. l. výbuch sopky Théra, doprovázený ničivým zemětřesením. Ostrov poté ovládli Mykénci z pevninského Řecka. O tři století později se na následky vnitřních konfliktů zhroutila i tato civilizace. V dalších stoletích se Kréta stala součástí římského impéria a později i Byzantské říše.
  • Na začátku 13. století dobyli Krétu Benátčané. Na ostrov přinesli prosperitu, renesanci, katolické náboženství a opevnění. O bohatý a strategický ostrov bojovali Benátčané s Turky, kterým nakonec roku 1715 podlehli. Osmanská vláda trvala do konce 19. století, kdy se Kréta osamostatnila a připojila se k nezávislému Řeckému království.

Kréťané a jejich kultura

Obyvatelé Kréty, stejně jako všichni Řekové, jsou především patrioti, hrdí na svoji vlast a nezávislost, o kterou staletí bojovali. Jsou přátelští a velmi pohostinní, rádi se druží a baví. Mezi uznávané hodnoty patří philotimo (čest), levendia (odvaha), adelphia (bratrství) a philoxenia (pohostinství).
Ruiny římského divadla, Gortyn, Kréta
Tanečník v krétském národním kroji s lyrou, Kréta

V krétské kultuře hraje důležitou roli hudba a tanec, bez kterých se neobejde žádná oslava. Krétu proslavila řada slavných rodáků, mj. renesanční malíř El Greco nebo spisovatel Nikos Kazantzakis s nesmrtelným románem Řek Zorbas. Součástí krétské identity je i pravoslavné náboženství, které vyznává 98 % obyvatel.

Věděli jste? Tradiční tance Kréty (syrtos, pentozalis) se tančí v kruhu nebo v řadě, kde se tanečníci drží za ramena a stále zrychlují tempo? Avšak nejpopulárnější řecký tanec syrtaki, který tančí Anthony Quinn ve filmu Řek Zorba na hudbu Míkise Theodorakise, byl vytvořený jen pro tento film.

Otázky a odpovědi o geografii, historii a kultuře Kréty

Jak je velká Kréta a kde leží?
Kde leží Kréta?
Jak vysoké jsou hory na Krétě?
Jsou na Krétě jezera?
Kdy vznikla první civilizace na Krétě?
Jaké náboženství je nejvíce rozšířené na Krétě?