Kréta

Dovolená na Krétě, ostrově řeckých bohů

Mytická Kréta, jedna z kolébek západní civilizace, patří jednoznačně mezi nejoblíbenější destinace v Řecku. Ať už je cílem vaší vysněné dovolené povalování na pláži, potápění v křišťálově čistých vodách, trekking v horských soutěskách nebo objevování starověkých památek, na Krétě najdete všechno ve vrchovaté míře.

7 důvodů, proč si zamilovat Krétu

Pláže – 1 046 km dlouhé pobřeží Kréty nabízí pláže, které patří k nejkrásnějším v Řecku i na světě. Na výběr je od pláží karibského typu (Elafonisi) přes exotické laguny (Balos) a romantické pláže obklopené horami (Paleochora) až po pláže s poutavou historií (Matala).

Atmosféra – na Krétě poznáte živoucí historii, tradiční vesnice a starobylá města se směsí benátské a osmanské architektury, s tavernami a kafeniony.

Příroda – je neuvěřitelně rozmanitá. Na Krétě najdete vysoké hory, jeskyně, soutěsky (Samaria), vzácné cedrové a palmové lesy a unikátní přírodní parky (Psiloritis, Sitia) pod patronací UNESCO.

Jídlo – krétská kuchyně je vynikající, zdravá a lokální – základem je ovoce, zelenina, luštěniny, divoce rostoucí byliny, olivy, ryby, kozí a ovčí maso.

Ikonická pláž Kréty, Elafonisi

Kultura a památky – Kréta se pyšní řadou archeologických nalezišť a pamětihodností. Mezi nimi vynikají minojské paláce (Knossos, Phaestos, Zakros), starověké a benátské přístavy (Chania, Heraklion), osmanské památky a pravoslavné kláštery.

Sportovní aktivity – na Krétě můžete sportovat u moře i na horách. Užijte si plachtění, potápění, jízdu na kajaku, windsurfing nebo paragliding.

Klima – slunečné středomořské podnebí Kréty láká na koupání od června do října. Díky větrům jsou i vysoké letní teploty snesitelnější než na pevninském Řecku.

Pravoslavný klášter Agia Triada, Kréta
Vinice a olivové háje jižně od Heraklionu, Kréta
Moře u Kréty je výjimečně průzračné
Náš tip: Láká vás dovolená na Krétě? U nás si můžete vybrat z široké nabídky zájezdů za skvělou cenu. Využijte také zvýhodněných cen first minute či last minute zájezdů na Krétu.

Nejzajímavější lokality pro dovolenou na Krétě

  • Rethymno, hlavní město stejnojmenné provincie, okouzluje malebným benátským přístavem, starobylou pevností i krásnými písečnými plážemi.
  • Hersonissos vyhledávají hlavně milovníci aktivní dovolené a nočního života. Vedle obchůdků, taveren, barů a klubů s typicky řeckou atmosférou nabízí i krásné menší pláže s možností mnoha sportů.
  • Malia a Stalis jsou půvabná turistická městečka s nádhernými písčitými plážemi a rušným společenským životem.
  • Amoudara na západním konci Iraklionského zálivu se rozkládá na nádherné, 7 km dlouhé písečné pláži. Vzhledem k mnoha možnostem zábavy a sportu je ideální pro rodiny s dětmi i mladší generaci.
  • Ierapetra, „nejjižnější město Evropy“, se pyšní antickou historií, benátskou přístavní pevností a mnoha památkami, tavernami a bary. Pláže v okolí vynikají tmavým pískem s oblázky.

Letoviska Kavros a Georgioupolis si zachovala původní atmosféru rybářských vesniček. Jsou ideální pro klidnou dovolenou i pro milovníky přírody – v blízkosti najdete mj. soutěsku Samaria. Mezi další zajímavá letoviska patří Sissi, Kokkini Hani a Gouves.

Soutěska Samaria, Kréta
Pláž v Malii, Kréta

Otázky a odpovědi o dovolené na Krétě

Proč si vybrat dovolenou na Krétě?
Jaké jsou nejzajímavější lokality pro dovolenou Krétě?
Která jsou nejhezčí letoviska na Krétě?

Mapa - Kréta

Nejlépe hodnocené hotely - Kréta