Pláže na Turecké riviéře: jak vypadají a kde najít nejkrásnější?

Pláže Turecké riviéry jsou legendární. Jak písčité pláže na východ od Antalye, tak oblázkové pláže směrem na západ jsou dlouhé, čisté a upravené, moře je křišťálově průzračné s fantastickou viditelností pro šnorchlování. Pláže jsou většinou obrácené k jihu a netrpí přelidněností, i během hlavní sezóny tu můžete objevit odlehlé úseky a zátoky.

Pliáž Cirali, Turecká riviéra

Zvláštní půvab dodávají plážím Turecké riviéry okolní borovicové lesy, majestátní pohoří Taurus a ruiny starověkých civilizací. Kolem pobřeží najdete řadu jedinečných potápěčských lokalit a na většině pláží i příležitost k vodním sportům a aktivitám.

Top 5 slavných pláží Turecké riviéry

Kleopatřina pláž

Ikonická pláž letoviska Alanya opředená mýty (Marcus Antonius měl pláž s okolím darovat egyptské královně Kleopatře jako svatební dar) se pyšní čistým jemným pískem. Pláž je lemovaná promenádou s obchody, kavárnami a restauracemi a okouzlí rodiny s dětmi i vyznavače vodních sportů.

Pláž Patara

Dostala jméno podle nedalekého starověkého lýkijského města Patara, jehož pozůstatky (staré chrámy, sloupy, ulice) vytvářejí dokonalé pozadí pro tento nedotčený ráj se zvlněnými písečnými dunami. Patara je s 18 kilometry nejdelší pláží Turecké riviéry i celého Turecka, moře je tu teplé a mělké, ideální pro děti a skvělé pro šnorchlování.

Pláž Kleopatra, Alanya, Turecká riviéra
Pláž Patara, Turecká riviéra

Pláž Cirali

Nedotčená oblázková pláž poblíž letoviska Kemer okouzluje milovníky přírody i historie. Na jednom konci pláže najdete ruiny starověkého města Olympos, na druhém věčné plameny chiméry. Mezi tím se rozkládají 3 kilometry písku s oblázky a křišťálově čisté vody. Jedná se o chráněnou oblast s ohroženými želvami karetami, takže nečekejte plážové bary ani hlasité vodní sporty.

Pláž Kaputas

Malá pláž mezi dvěma zalesněnými útesy v ústí kaňonu Kaputas s relativně nesnadným přístupem (sestup po 187 schodech), zato s dokonalým klidem pro lenošení, koupání a šnorchlování v čistých tyrkysových vodách. Vstup do vody je mělký a bezpečný pro děti, k dispozici je i základní vybavení a občerstvení.

Pláž Konyaaltı

Je jednou ze dvou hlavních pláží Antalye (druhou je na východě pláž Lara). Táhne se 7 kilometrů na západ od města k pohoří Beydaglari. Oblázková pláž, oceněná modrou vlajkou, se pyšní křišťálově čistou vodou a perfektním vybavením (vodní sporty, zábava, spousta barů, restaurací a kaváren i vodní park „Aqualand“).

Pláž Cirali, Kemer, Turecko
Pláž Kaputas, Turecká riviéra
Pláž Konyaaltı, Antalya, Turecko

Kdy je vhodná doba pro dovolenou na pláži na Turecké riviéře?

Díky příznivému subtropickému podnebí se na Turecké riviéře můžete koupat od května do začátku listopadu. Nejteplejší počasí vás čeká v červenci a srpnu s denními teplotami až 34 °C. Teplota moře stoupá od květnových 21 °C až k srpnovým 28 °C. V září pomalu klesá k 27 °C, v říjnu k 24 °C a v listopadu se ještě stále drží kolem 21 °C.

Otázky a odpovědi ke koupání na Turecké riviéře

Které pláže Turecké riviéry jsou nejkrásnější?
Jsou na Turecké riviéře písčité, nebo oblázkové pláže?
Kdy je nejlepší období na návštěvu pláží Turecké riviéry?
Jak je teplé moře na Turecké riviéře?