Aktivní dovolená na Turecké riviéře: co vidět, prožít a navštívit

Potápění a šnorchlování na Turecké riviéře

Turecko je ideální místo, kde se můžete naučit potápět, kvalitní potápěčská centra najdete v každém letovisku. Podmínky pro potápění jsou vynikající: skvělá viditelnost během celé potápěčské sezóny, pestrá podvodní krajina s útesy či jeskyněmi a velké množství starověkých i moderních vraků (nejen lodí, ale i letadel). Vyhlášenou lokalitou je oblast u města Kaš západně od Kemeru.

Kajak u ostrova Kekova, Turecká riviéra

Vodní a outdoorové sporty na Turecké riviéře

Překrásná krajina Turecké riviéry a její pláže jsou ideálním místem pro řadu vodních, outdoorových a adrenalinových sportů, od parasailingu přes paddleboarding, mořský kajak, kánoe a rafty až po trekking a golf v letovisku Belek.

Na treky se můžete vydat po celé zemi, zážitkem jsou cesty po Kappadokii (variantou je jízda na horském kole nebo na koni). Turističtí nadšenci by měli vyzkoušet nádhernou značenou turistickou stezku „královská lýkijská cesta“. Je dlouhá téměř 500 km a vede z Antalye do Fethiye.

Pro windusrfing je lépe zamířit na pobřeží Egejského moře (např. do okolí Bodrumu), kde minimálně od května do září fouká stálý vítr.

Trekking po lýkijské stezce, Turecká riviéra
Potopená Dakota DC3 u města Kaš, Turecko
Červená věř v Alanyi, Turecká riviéra

Tipy na výlety, zajímavá místa a památky Turecké riviéry

 • Staré město Antalya s více než 2 000 let dlouhou historií, kde zanechali stopy Řekové, Římané i Seldžukové. Láká na procházky klikatými uličkami přístavu s obchůdky a tavernami i na krásné památky.
 • Starověké město Myra a lýkijské skalní hrobky – Myra (dnešní Demre) byla v 5. století prosperujícím správním centrem Lýkie. Návštěvníky dodnes fascinují skalní hrobky, vytesané do skal v horách jako malé domky. Nejslavnějším obyvatelem Myry byl biskup Nikolaus, známý jako Svatý Mikuláš.
 • Amfiteátr Aspendos z 2. století našeho letopočtu je považován za nejzachovalejší římský amfiteátr na světě. Najdete ho asi 50 km východně od Antalye.
 • Hrad Alanya, seldžucká pevnost s monumentálními hradbami a více než 400 cisternami, se vypíná na skalním výběžku 250 m nad mořem.
 • Pozůstatky starobylého města Side jsou jednou z nejzajímavějších památek na Turecké riviéře. Uvidíte tady např. amfiteátr pro 20 000 diváků, Apollónův chrám a císařskou agoru.
 • Kappadokie je fantaskní krajina vytvořená erozí sopečných hornin i lidskou činností. Obydlí, vysekaná do skal i byzantské skalní kostely zapsaly toto úžasné místo na seznam UNESCO. Z Turecké riviéry je vzdálená několik hodin jízdy autem.
Římský amfiteátr Aspendos, Belkiz, Turecká riviéra
Lýkijské skalní hrobky, Myra, Turecko

Kam s dětmi na Turecké riviéře?

S malými turisty můžete navštívit např.:
 • delfinárium v Kemeru,
 • aquaparky v letoviscích Alanya, Antalya nebo Side,
 • unikátní krápníkovou jeskyni Dim asi 12 km východně od Alanye,
 • zábavní park Země legend (The Land of Legends Theme Park) v Antalyi,
 • dinopark na ploše 30 000 m² s modely dinosaurů v „životní“ velikosti v Antalyi.

Náš tip: Vyzkoušejte celodenní výlet k ostrůvku Kekova s ruinami potopeného města Dolichiste. Díky průzračné vodě jsou dobře vidět zbytky budov města, které se propadlo do moře při zemětřesení ve 2. století. Na Kekovu se dostanete např. výletní lodí (ideálně s průhledným dnem) z Kemeru, oblíbené jsou i plavby zapůjčeným kajakem kolem ostrova. Potápět nebo šnorchlovat se sice přímo do potopeného města nesmí, ale poblíž je několik vynikajících lokalit.

Nakupování a noční život na Turecké riviéře

Nenechte si ujít zážitek z nákupů v tureckém bazaru se smlouváním, vybíráním a ochutnáváním. Odnést si můžete úlovek v podobě koženého doplňku, oblečení, krásných zlatých nebo stříbrných šperků, keramiky nebo hedvábného koberce.

Noční život na Turecké riviéře (zvlášť v Antalyi) je pulsující a pestrý, od mega diskoték a klubů s programem až po hospůdky a bary, kde hraje živá hudba do ranních hodin.

Zatopené město na ostrově Kekova, Turecko
Tradiční keramika, Antalye, Turecko

Otázky a odpovědi k aktivitám na Turecké riviéře

Kde jsou nejlepší místa pro potápění na Turecké riviéře?
Jsou na Turecké riviéře zábavní parky pro děti?