Aktivní dovolená na ostrově Sal: výlety, sport, zážitky, zábava

Ostrov Sal je rájem pro milovníky pláží, moře i vodních sportů, hlavně kitesurfingu nebo windsurfingu. Věnovat se tu ale můžete mnohem širší škále aktivit. Zkuste např. jízdu na čtyřkolce, solné lázně, plavání se žraloky, potápění, plachtění, golf, výšlap na horu Monte Grande, jízdu na koni nebo jógu na pláži. Poradíme vám, co dělat a vidět během aktivní dovolené na Salu.

8 tipů, jak se bavit a co dělat na ostrově Sal

Surfování

Sal je známý jako jeden z nejlepších hotspotů pro kitesurfing na světě – nejen pro zkušené, ale i pro úplné začátečníky. Na ostrově najdete množství surfařských škol, které nabízejí lekce a půjčují vybavení.

Návštěva solných lázní

Solná jezera Salinas de Pedra de Lume, kde se v 18. století těžila sůl, jsou asi nejslavnější památkou Kapverdských ostrovů a kandidátem na seznam kulturního dědictví UNESCO. Dejte si solnou a bahenní kúru a zaplavte si ve vodě, která je 27krát slanější než oceán. Vstupné je 5 €.

Návštěva Buracony a Modré oko

Záliv Buracona na severozápadě Salu nabízí hned dvě atrakce: plavání v přírodním bazénu s výhledem na oceán a Olho Azul (Modré oko) – jev, který každé poledne vykouzlí sluneční paprsky na písečném dně podvodní jeskyně. Vstup do Buracony vás přijde na 6 €.

Kitesurfing, Sal, Kapverdské ostrovy
Modré oko v Buraconě, Sal
Pedra de Lume, Sal, Kapverdy

Šnorchlování

S křišťálově čistou vodou, nádhernými útesy a tropickými rybami je Sal překvapivě zajímavé místo pro šnorchlování. Mezi vyhlášené lokality patří zálivy Palmeira Bay a Murdeira Bay.

Výlet na čtyřkolkách

Nejzábavnější způsob, jak prozkoumávat ostrov, je výlet na čtyřkolce. Pronájem čtyřkolky pro 2 osoby stojí cca 70 € na den (+ záloha 100–150 €). Půjčovny najdete např. v letovisku Santa Maria.

Návštěva „rybího trhu“

K ikonickému molu Pontao de Santa Maria připlouvají každé ráno rybáři a prodávají do místních restaurací čerstvé úlovky. Čerstvou rybu si od nich můžete koupit i vy a hned na pláži ji ugrilovat.

Výlet na čtyřkolkách, Sal, Kapverdské ostrovy
Molo s rybím trhem v Santa Maria, Sal

Pozorování želv

Kapverdy jsou třetím největším hnízdištěm želv karet (Caretta Caretta) na světě, zejména ostrovy Sal, Boa Vista a Maio. Mezi červnem a listopadem želvy kladou vajíčka na pláž a o šest týdnů později se líhnou malé želvičky. Můžete si zarezervovat noční prohlídku hnízdišť s průvodcem.

Plavání se žraloky

Jedná se sice o člověku neškodné žraloky citronové, ale i tak je to adrenalinový zážitek, tito žraloci dosahují délky až 3,5 m. Shark Bay (Žraločí zátoka) se nachází v blízkosti Pedra de Lume, na místě se vás rádi ujmou místní průvodci a vysvětlí vše potřebné.

Žralok citronový

Náš tip: Při cestě do vnitrozemí nezapomeňte navštívit vesnici Terra Boa s jejím pouštním přeludem: působivá fata morgana vypadá jako oceán uprostřed pouště, který se objevuje a mizí před vašima očima.

Zábava a noční život na ostrově Sal

Za zábavou nemusíte na Kapverdách chodit daleko. Centrem společenského života je Santa Maria, která v noci ožívá hudbou téměř v každé restauraci. Vyzkoušet můžete i nedávno otevřené Casino Royal. Součástí společenského života jsou nejrůznější oslavy, festivaly a karnevaly. Mezi nejdůležitější patří:

  • Karneval (Carnaval do Sal) – masopustní úterý po celém ostrově, ale nejvíce v Espargosu, kde je soustředěna většina karnevalových skupin
  • Festival Nossa Senhora de Piedade – festival na pláži s místními hudebníky (Pedra de Lume, 15. srpna)
  • Santa Maria Festival – hudební festival s mnoha akcemi, jídlem a pitím (září)

Nakupování na Salu

V Santě Marii, Espargosu a Palmeiře najdete množství obchůdků, kde můžete nakoupit exotické suvenýry, od místního grogue a vína z Foga až po dřevěné sošky z Afriky, bižuterii nebo barevné tkané látky.

Občerstvení na pláži, Sal, Kapverdy
Pouliční prodavač, Sal, Kapverdské ostrovy
Kostelík v Santa Maria, Sal

Otázky a odpovědi k aktivitám na ostrově Sal

Co dělat na ostrově Sal?
Co vidět na ostrově Sal?
Kde je nejlepší noční život na Salu?
Kde jsou nejlepší místa pro kitesurfing na ostrově Sal?