Aktivity na Thassosu: co vidět, prožít a navštívit

Thassos je ostrovem, kde se především báječně relaxuje a užívá života. To ale neznamená, že tam nenajdete prostor pro sportovní a kulturní aktivity.

Pohled na Golden Beach, Thassos, Řecko

Potápění a vodní sporty na Thassosu

Potápění se na ostrově rozvíjí až v posledních několika letech. Ve větších městech, zvláště v Potosu, Pefkari, Prinosu a Limenarii, najdete potápěčská centra, která nabízí kurzy pro všechny úrovně, půjčují vybavení a organizují výlety za potápěním na zajímavá místa. Mezi oblíbené potápěčské lokality patří podmořské skály San Antonia poblíž Potosu, skála Pefkari a ostrov Panny Marie s pozůstatky starověkého vraku lodi.

Vodní sporty

Šlapadla, kánoe, jízdu na banánu, vodní skútry, windsurfing nebo flyboarding najdete hlavně na větších organizovaných plážích – Golden Beach, Potos a Pefkari. Je také možné si pronajmout motorový člun a prozkoumávat pobřeží a skryté zátoky.

Pěší turistika

Ostrov křižuje mnoho starých stezek, které vedou do horských vesnic, středověkých věží, vodopádů, jeskyní i skrytých pláží. Zkuste výlet k tradičním vesnicím, jako jsou Panagia, Potamia nebo Theologos, nádherná je i cesta na horu Ipsario.

Pohled na noční Potamii z vrcholu Ypsario, Thassos
Horská vesnice Panagia, Thassos, Řecko

Zajímavá místa a památky na ostrově Thassos

Antická agora

Agora v Limenas, administrativní a náboženské centrum starověkého města Thassos, je se zbytky budov, chrámů, pomníky a sochami nejvýznamnější archeologické naleziště ostrova. Blízko města jsou i další antické památky (ruiny antického divadla, Akropole, zbytky antické pevnosti).

Archeologické naleziště Aliki

Komplex starověkých ruin svatyně, dvou bazilik a starověkých mramorových lomů, které jsou dobře viditelné pod hladinou moře.

Klášter archanděla Michaela

Největší klášter ostrova Thassos z 18. století se sbírkou vzácných artefaktů je dnes výhradně ženský, stojí na okraji útesu a poskytuje úžasný výhled na Egejské moře.

Náš tip: Jeptišky v klášteře archanděla Michaela jsou velmi pohostinné, pokud ale budete chtít klášter navštívit, je nutno respektovat místní pravidla. Pánové, nezapomeňte si dlouhé kalhoty a dámy dlouhé sukně a zakrytá ramena.

Horské vesnice

Nejhezčí z tradičních vesnic ostrova – Panagia, Potamia a Theologos – se pyšní autentickou atmosférou i unikátní architekturou.

Dračí jeskyně

Tip na výlet s dětmi do krápníkové jeskyně plné působivých stalaktitů a stalagmitů 7 km od Limenas.

Klášter archanděla Michaela, Thassos
Archeologické naleziště Aliki, Thassos, Řecko

Muzea

Archeologické muzeum Thassos – hned vedle starobylé agory najdete muzeum s archeologickými exponáty od neolitu po římské období na Thassosu.

Muzea olivového oleje v Panagii a ve Skala Prinos – muzeum v Panagii se pyšní unikátem (vodním lisem na olivy poháněným trojicí horských potoků), ve Skala Prinos můžete vidět některé z nejstarších olivovníků na ostrově, jejichž stáří se odhaduje na více než 900 let.

Nakupování na Thassosu

Ve všech letoviscích najdete množství obchodů, ve kterých si můžete nakoupit krásné suvenýry z vaší dovolené. Mezi nejoblíbenější patří:

  • místní produkty, jako jsou med, olivy, olivový olej a koření (tymián, oregano),
  • předměty z olivového dřeva a mramoru,
  • víno,
  • kožené výrobky a sandály.

Zábava a noční život na Thassosu

Přestože na Thassosu není tak intenzivní noční život jako např. na ostrovech Mykonos, Kréta nebo Rhodos, návštěvníci tu najdou spoustu příležitostí k zábavě. Nejvíce možností nabízejí nejrušnější místa jako Limenas, PotosLimenaria, Skala Potamia nebo Golden Beach. Mnoho taveren a hotelů pořádá „řecké noci“ s živou hudbou bouzouki a tancem syrtaki.

Plážový bar a kostelíček, Limenas, Thassos
Typické produkty ostrova: olivy a med, Thassos, Řecko

Otázky a odpovědi k aktivitám na Thassosu

Kam se dá vyrazit na Thassosu na výlet?
Jaké památky na ostrově Thassos navštívit?
Jak je to na ostrově Thassos s vodními sporty?
Jsou na Thassosu nějaké potápěčské lokality?
Je Thassos párty ostrov?