Aktivity na ostrově La Palma: co vidět, prožít a navštívit

Ostrov La Palma, biosférická rezervace UNESCO, láká cestovatele na přírodní krásy, sopečnou krajinu, lesy, vysoké hory, pláže s černým pískem, příjemné teploty po celý rok a jasnou noční oblohu. Je to ostrov jako stvořený pro aktivní dovolenou.
 
Caldera de Taburiente, La Palma, Španělsko
Nejoblíbenějším sportem během dovolené na La Palmě jsou túry po ostrově, ale i výlety na kole, šnorchlování a ponory do mořských hlubin, paragliding, kajak, tenis. Jedinečným zážitkem je pozorování hvězd nebo návštěvy místních atrakcí, jako jsou např. saliny ve Fuencaliente, vodopád Cascada de los Colores, ale i barevná koloniální architektura města Santa Cruz de la Palma.
 

Potápění a šnorchlování na ostrově La Palma 

Sopečné erupce vytvořily na pobřeží La Palmy vzrušující podmořský svět plný skalních útvarů, věží, oblouků a jeskyní s rozmanitou faunou a flórou. Uvidíte tu třeba vzácné černé korály, murény, rejnoky a chobotnice. Jedna z nejlepších potápěčských lokalit je Torre de Malpique na jihu ostrova, dobré podmínky najdete i u Los Cancajos, Tazacorte, Puerto Naos či Fuencaliente.
 

Pěší turistika

La Palma je nejlepší ostrov pro pěší turistiku z celého Kanárského souostroví. Tradiční cesty, které po staletí využívali obyvatelé ostrova, se staly základem sítě značených stezek, kterých je více než 1 000 km. Jednou z nejpopulárnějších túr na La Palmě je Ruta de los Volcanes.
 

Od cyklistiky po paragliding

  • Cyklisté ocení některou z upravených cyklotras, šplhajících krajinou borových lesů a sopek.
  • Milovníci adrenalinové zábavy mohou vyzkoušet projížďku čtyřkolkou v sopečném terénu nebo výlet do podzemí lávovými tunely.
  • Velkým zážitkem je jízda kajakem podél pobřeží La Palmy a průzkum zátok a jeskyň, jako je Porís de Candelaria, tajná pirátská zátoka s rybářskými domky.
  • Nejkrásnější pohled na ostrov La Palma je z ptačí perspektivy – vyzkoušejte i paragliding, který na ostrově organizují místní turistické kanceláře.
Zátoka Porís de Candelaria s rybářskými domky
Cross country běh v horách, La Palma

Co dělat a kam se vydat o dovolené na La Palmě: 6 tipů na výlety

1. Národní park Caldera Taburiente

Park (a biosférická rezervace UNESCO) je pojmenovaný podle sopečného kráteru, který zabírá centrální oblast ostrova. Kráter o průměru 10 km obsahuje unikátní ekosystém s bujnou vegetací. Nejvyšším bodem je Roque de los Muchachos na severní straně kráteru (2 423 m), odkud za jasných dní můžete vidět sousední Kanárské ostrovy (Tenerife, La Gomeru, El Hierro).
 

2. Astronomická observatoř Roque de Los Muchachos

La Palma je jedním z nejlepších míst na planetě pro astronomická pozorování. Navštivte observatoř Roque de los Muchachos na vrcholu stejnojmenné hory v Caldera de Taburiente a její slavný Gran Telescopio Canarias, momentálně největší jednotlivý zrcadlový teleskop na světě.
 

3. Salinas de Fuencaliente

Saliny ve městě Fuencaliente na jihu ostrova s ikonickým majákem pokrývají obrovskou plochu (3,5 ha) a vytvářejí úchvatný barevný obrazec. Sůl ze solných pánví si na místě koupíte v obchodě se suvenýry.
 
Caldera de Taburiente, La Palma
Observatoř Roque de los Muchachos pod mléčnou dráhou, La Palma
Saliny ve Fuencaliente, La Palma

4. Cascada de Colores

Vodopád s překvapivou barevnou paletou, přecházející od žluté přes okrovou, oranžovou, červenou a zelenou až k černé. Za duhovou směsici může stavba zdi v 60. letech 20. století, která měla zadržet vodu z kaldery jako vodní zdroj. Železitá voda plná minerálů z Barranco de Rivaceras se během následujících let postarala o barevný zázrak.
 

5. Vavřínový les Bosque de Los Tilos

Biosférická rezervace UNESCO, vzácný ekosystém pocházející z třetihor, jeden z mála pozůstatků mlžného vavřínového pralesa na světě. Najdete ho v severní části ostrova, asi 24 km od města Santa Cruz. K dispozici je návštěvnické centrum se stálou expozicí i možnost různých turistických tras.
 

6. Města v koloniálním stylu

La Palma nabízí i jedinečnou atmosféru koloniálního stylu svých městeček. Určitě se podívejte do historického centra Santa Cruz de La Palma s kouzelnými uličkami a barevnými balkony nebo do malebných zákoutí Los Llanos de Aridane, Villa de Mazo aj.
 
Vodopád Cascada de Colores, La Palma
Cesta pralesem Los Tilos, La Palma
Santa Cruz de La Palma, La Palma

Jak se bavit na La Palmě

La Palma patří mezi klidnější destinace a noční život je tu více autentický. Odehrává se většinou v tradičních kanárských tavernách, ale najdete tu i taneční kluby a koktejlové bary. Nejživější zábava probíhá v centrech měst Santa Cruz, Los Llanos nebo San Andres y Sauces. Pokud hledáte intenzivnější noční život, zkuste jiný z Kanárských ostrovů (Gran Canaria, Lanzarote a Tenerife).
 
Náš tip: Rozhodli jste se strávit svoji příští dovolenou na ostrově La Palma? Nebo by vám více líbily další Kanárské ostrovy, např. Fuerteventura, Tenerife, LanzaroteGran Canaria?
 

Otázky a odpovědi k aktivitám na ostrově La Palma

Jaké jsou možnosti sportování na La Palmě?
Kam se vydat na La Palmě na výlet?
Jaký je noční život na La Palmě?
Je možné navštívit hvězdárnu Roque de los Muchachos?