To nejzajímavější z maledivské historie, kultury a geografie

Víte, kde na mapě najdete Maledivy? Tento nádherný ostrovní stát v Indickém oceánu, který tvoří řetězec 19 korálových atolů, leží jihozápadně od indického pobřeží. Z celkového počtu 1 196 maledivských ostrůvků je jen zhruba 200 obydlených. A v geografii Malediv bychom našli spoustu dalších zajímavostí! Věděli jste například, že Maledivy jsou nejplošším a zároveň nejníže položeným státem světa? Nadmořská výška žádného z ostrovů nepřesahuje 2,5 m! Maledivské ostrovy jsou maličké, nejdelší z nich měří jen necelých 8 km. Co je malé, to je hezké a v případě Malediv to platí dvojnásob.
 
Mapa Malediv
Pobřeží Malediv
Maledivy z ptačího pohledu
Resort na Maledivách

Maledivy aneb korálový ráj

Maledivské ostrůvky s turistickými resorty se pyšní sněhobílými plážemi omývanými průzračným mořem, v němž se to přímo hemží hejny pestrobarevných ryb, menších druhů rejnoků, želv, chobotnic a dalších mořských živočichů, které lákají dlouhé pásy korálových útesů. Na každém ostrově je obvykle pouze jeden hotelový resort. Izolované ostrovy ukrývají jedinečnou tropickou faunu a flóru. Na Maledivách to zkrátka vypadá jako v exotickém ráji.
 
Maledivský ostrov
Hlavní město Malé

Maledivská kultura

Maledivané a jejich jazyk

Maledivy mají přibližně 350 tisíc obyvatel. Největší část z nich žije v hlavním městě Malé na stejnojmenném ostrově, který je hlavní obchodní oblastí celé země. Místní obyvatelé mluví maledivštinou (divehi), bez problémů se tu ale domluvíte také anglicky. Maledivané jsou milí a přátelští, ale spíše zdrženliví. Žijí skromně, mají rádi společenské akce, hudbu a tanec.
 

Náboženství, pravidla, zvyky, tradice

Na Maledivách je jediným povoleným náboženstvím islám. Víra je pro Maledivany velmi důležitá – pětkrát denně se modlí v mešitách a obchody jsou v době modliteb několikrát denně uzavřeny. S islámským náboženstvím je spojeno mnoho zvyků a pravidel, které by cizinci na Maledivách měli rozhodně respektovat a dodržovat. Ženy by měly mít na veřejnosti zakrytá kolena a ramena (mimo turistické resorty). Vstup do mešity je povolen pouze v dlouhých kalhotách nebo sukni, dlouhém rukávu a po vyzutí bot. Alkohol je dostupný pouze pro cizince v hotelech. Homosexualita je tabu stejně jako objímání a líbání na veřejnosti. V turistických resortech však tato striktní pravidla není nutné dodržovat.
 
Islám je na Maledivách jediným náboženstvím

Historie Malediv: od indických rybářů přes arabské obchodníky po britský protektorát

První obyvatelé Malediv byli pravděpodobně rybáři ze Srí Lanky a Indie. Později se Maledivy díky své poloze staly také místem zastávek arabských obchodníků, od nichž máme písemné zmínky o zemi už z roku cca 200 př. n. l. Jedním z nejdůležitějších historických mezníků byl pro Maledivy rok 1153, kdy se stal hlavním náboženstvím v zemi islám.
Do příchodu Portugalců v 16. století vládlo Maledivám šest sultánských dynastií. Portugalská nadvláda trvala pouhých 15 let (1558–1573) a jde prakticky o jedinou nadvládu v historii Malediv, přestože o Maledivy usilovali kromě Portugalců také Indové a Holanďané. Od posledních jmenovaných nakonec Maledivy přijaly ochranu, následovala mírová smlouva s Brity a Francouzi, která Maledivám zaručila vnitřní autonomii a ochranu. Británie v historii Malediv hrála důležitou roli až do roku 1965, kdy je uznala jako suverénní a nezávislý stát. Maledivská republika byla vyhlášena roku 1968.
 

Otázky a odpovědi k historii a geografii Malediv

Kde leží Maledivy?
Jak se mluví na Maledivách?
Kolik mají Maledivy obyvatel?
Jaké náboženství převládá na Maledivách?
Co se může a nemůže na Maledivách?
Kdo objevil Maledivy?