1. Eximtours.cz
  2. Novinky
  3. Poznejte Kubu! 10 nejlepších aktivit na ostrově svobody

Poznejte Kubu! 10 nejlepších aktivit na ostrově svobody

Středa, 26.7.2023

Poznejte Kubu! 10 nejlepších aktivit na ostrově svobody

Američané říkají, že výlet na Kubu se podobá vstupu do alternativní současnosti; léta vzdorování udělala z tohoto rajského ostrova jednu z nejpozoruhodnějších destinací, na které se vývoj ubíral svým směrem. Pro turisty má Kuba tolik lákadel, že je nemožné všechny stihnout během jedné dovolené. Na největším karibském ostrově vás čekají bílé pláže, koloniální architektura, španělské barokní kostely i americká auta z 50. let. Nabídka outdoorových aktivit zahrnuje šest biosférických rezervací UNESCO, tisíce jeskyní, tropické pralesy a korálové útesy. Na Kubu se zkrátka musíte vypravit!

10 tipů, jak si užít dovolenou na Kubě

Zaplavte si s delfíny

Nezapomenutelným zážitkem, zvláště pro děti, je návštěva delfinária a možnost dotýkat se delfínů nebo si s těmito inteligentními mořskými savci zaplavat. Největší delfinárium na Kubě se nachází na ostrově Cayo Santa María. Nabízí delfíní a lachtaní show včetně 30minutového kontaktu s kytovci. Delfinárium má 6 bazénů na otevřeném moři o ploše 2 400 metrů čtverečních, bazén pro show lachtanů s plochou 900 metrů čtverečních, akvárium, bar a restauraci.

Prozkoumejte Starou Havanu

Stará Havana (La Habana Vieja), nejstarší čtvrť kubánské metropole, je plná oprýskané elegance, chátrající koloniální architektury, paláců, barokních kostelů, muzeí a galerií. Tato bývalá „Paříž Karibiku“ (UNESCO) ale není žádný turistický skanzen. Projděte si všechna čtyři hlavní náměstí s nejkrásnějšími paláci, relaxujte v centrálním parku a projeďte se americkým veteránem. I nekuřáci ocení návštěvu nejstarší kubánské továrny na doutníky.
Celkový pohled na centrum Havany
Delfín na kubánském pobřeží
Velké divadlo v Havaně

Naučte se tančit salsu

Kuba je nejlepším místem, kde se naučit žhavé latinské tance, zvláště salsu – tanec, který se na Kubě narodil. Zábavné lekce salsy jsou oblíbenou aktivitou místních i turistů a taneční školy najdete na každém kroku. V tanečních centrech (Havana, Varadero, Cayo Santa María) si můžete koupit jednorázovou lekci na 1,5 hodiny i vícedenní kurz. S profesionálními tanečníky se budete skvěle bavit a vedle salsy zvládnete i další tance (cha-cha, kubánská rumba, mambo, kizomba, merengue a další).

Dejte si kávu v Cafe-Museo Revolucion

Tento klenot je tajným tipem pro návštěvníky města Santa Clara, klíčového místa kubánských revolučních dějin poblíž letoviska Cayo Santa María. Kavárna se soukromým muzeem nabízí nejen fantastické jídlo, koktejly, kávu a wi-fi zdarma, ale díky vášni majitele pro historii tu najdete také vzácný soubor artefaktů kubánských dějin. Věnuje se především hrdinům revoluce (Che Guevara, Camilo Cienfuegos, Fidel Castro) a městu Santa Clara.
Tanečníci kubánské salsy
Památník revoluce v Santa Claře

Toulejte se údolím Viñales

Podle mnoha návštěvníků Kuby je to nejúžasnější místo na ostrově: úrodné zelené údolí ve výjimečné krasové krajině, obklopené horami a poseté kuželovitými vápencovými útvary (mogoty), ve které tradiční metody zemědělství přežily beze změny několik století. Ve Viñales (UNESCO) spatříte přírodu, jak vypadala před masivním používáním pesticidů a zároveň tam najdete největší počet tabákových plantáží na ostrově. Jednodenní výlet ze 150 kilometrů vzdálené Havany do údolí Viñales s prohlídkou tabákových plantáží a krasových jeskyní patří k nejoblíbenějším turistickým aktivitám na Kubě.
Údolí Viñales

Nechte se okouzlit historickými městy Kuby

Perfektní zastávkou pro ty, kteří chtějí objevovat méně turistickou Kubu, je trojice krásných historických měst s koloniální architekturou:
  • Remedios, plným názvem San Juan de los Remedios, třetí nejstarší španělské město na Kubě, se pyšní krásným historickým centrem s barokní španělskou architekturou. Město v dosahu Cayo Santa María proslavil i tradiční vánoční festival „Las Parrandas Remedianas“ (vždy od 16. do 24. prosince) se soutěžemi, hudbou, průvody a ohňostrojem.
  • Cienfuegos nezapře neoklasicistními budovami, širokými bulváry, promenádami a parky své francouzské zakladatele. Město se rozkládá na jižním kubánském pobřeží u zátoky Jagua. Jeho historické centrum s prvky francouzského a karibského stylu a výjimečným urbanistickým plánem se dostalo na seznam světového dědictví UNESCO.
  • Camagüey, založené španělskými kolonisty v roce 1514, je známé jako „město kostelů“. I jeho historické centrum s množstvím barokních chrámů a koloniálních budov v pastelových barvách prohlásilo UNESCO za světové dědictví. Zajímavostí je labyrintové uspořádání úzkých a křivolakých uliček, které sloužilo k obraně města proti pirátům.
Remedios
Cienfuegos
Camagüey

Relaxujte při rybaření

Není žádným překvapením, že Kuba je jednou z nejlepších mořských muškařských destinací na světě. Mořské proudy podél pobřeží přinášejí do kubánských vod neuvěřitelné množství a rozmanitost druhů ryb včetně tuňáků, makrel, mečounů, barakud, marlínů a žraloků. V Havaně nebo jiných lokalitách lze využít rybaření „all inclusive“ s profesionální posádkou, rybářským náčiním, návnadami a kompletním servisem. Nejoblíbenějšími místy lovu jsou kubánské cayos, perfektní rybaření je i u severních břehů provincie Villa Clara (Cayo Santa Maria) v mangrovových porostech.

Vyzkoušejte potápění v cenotes

I pro potápěče je Kuba destinací snů. Kromě vyhlášených potápěčských míst, jako jsou korálová souostroví Jardines del Rey a Jardines de la Reina, nabízí Kuba unikátní zážitek z potápění v jeskyních zvaných cenotes. Voda v zatopených jeskyních, propojených podzemními tunely s mořem, je křišťálově čistá, u hladiny sladká, v hloubce pod 10 metrů naopak slaná mořská.

Na dovolené ve Varaderu si vyzkoušejte potápění mezi stalagmity a stalaktity v přírodní podzemní jeskyni Cueva de Saturno. Špičkou mezi cenotes je Cueva de los Peces (jeskyně Ryb), vzdálená asi dvě hodiny od Havany v zátoce Sviní. Impozantní, 70 metrů hluboká cenote se pyšní křišťálově čistou, tyrkysovou vodou a množstvím tropických ryb.

Prohlédněte si Hemingwayovo muzeum

Slavný americký spisovatel Ernest Hemingway, známý svojí vášní pro Kubu, se v roce 1940 zabydlel v bílém koloniálním domě Finca La Vigia na předměstí Havany a prožil tady 20 let. Rozlehlé panství na kopci je místem, kde napsal známou novelu Stařec a moře a román Komu zvoní hrana. Dnes v domě, kde všechno zůstalo v původním stavu, sídlí spisovatelovo muzeum. Můžete si prohlédnout nábytek, vybavení, lovecké trofeje a obrazy, ale i spisovatelovu loď Pilar a hřbitov domácích mazlíčků.
Cueva de los Peces
Finca La Vigia

Vykoupejte se na pláži Varadero

Celkem 20 kilometrů jemného bílého písku a dokonale čisté průzračné tyrkysové moře, to je Varadero, jedna z nejkrásnějších a nejdelších pláží v Karibiku. Na této pláži snů, která se táhne téměř po celé severní straně poloostrova Hicacos, nemáte nikdy daleko k občerstvení a zábavě, která zahrnuje volejbal, lekce salsy, plážové hry a sporty. Pláž s mírným vstupem do vody si zamilují rodiny s dětmi i potápěči, kteří tu najdou tři desítky skvělých potápěčských spotů. Varadero je navíc perfektně dostupné místními kyvadlovými autobusy.
Pláž Varadero

Další články

Prozradíme vám exotické velikonoční zvyky a poradíme, na které pláži strávit nejlepší velikonoční dovolenou 2024. Leťte na Velikonoce k moři!
Na rok 2024 pro vás máme několik nových destinací. Je libo řecká Aténská riviéra, kubánské Cayo Santa María nebo španělská Costa Brava? Seznamte se, prosím.
Nenechte si utéct nejlepší ceny a výběr, nejnižší zálohu, děti zdarma, storno zdarma a další benefity! Objednejte si dovolenou na léto 2024 už nyní a ušetřete.  
Přemýšlíte, kde byste letos oslavili Valentýna? Poleťte s EXIM tours a prožijte 14. únor na našem​ poznávacím zájezdu v Egyptě, nebo v nejromantičtějších městech Evropy. Každé z nich má co nabídnout, stačí si jen vybrat.
Poleťte v lednu na dovolenou a začněte nový rok 2024 u moře. Vybírejte ze široké nabídky zájezdů do exotických destinací. Přinášíme vám i tipy na výlety.
Na báječnou dovolenou u moře můžete vyrazit z České republiky hned z několika letišť, a to rovnou ze šesti. Vyberte si pro svou cestu do zahraničí letiště Praha, Brno, Ostrava, Pardubice, Karlovy Vary nebo České Budějovice.