1. Eximtours.cz
  2. Novinky
  3. 11 zajímavostí Severního Kypru

Sněhurčin hrad, město duchů a další zajímavosti Severního Kypru

Středa, 21.9.2022

Sněhurčin hrad, město duchů a další zajímavosti Severního Kypru

Severní Kypr je místem, kde ožívají dávné legendy, příběhy a dětské sny. Návštěvníci sem většinou míří na sluncem zalité prázdniny na krásné pláži, ale odjíždí s tím, že zažili a viděli mnohem víc. Severní Kypr je skvělý také na podzimní poznávání v příjemných teplotách. Nespoutaný kontrast moře a hor, zříceniny středověkých hradů, archeologická naleziště kdysi mocných měst a ospalých vesniček, tajuplné svatyně – největší zajímavosti Severního Kypru vás přenesou na místa fascinujících příběhů z vaší knihovny.

Starobylá Kyrenia s atmosférou dávných dob

Vyfoťte se na kamenných ochozech kyrenijského hradu s kulisou moře, udělejte si instagramové stories s houpajícími se gulety v přístavu (tradiční turecké jachty) nebo se natočte během toulek úzkými klikatými uličkami s atmosférou dávných dob – historické město Kyrenia je plné zajímavostí, které stojí za to zachytit a sdílet.
 Kyrenia Castle  Starý přístav  Město Kyrenia

Famagusta a její tři legendy

Kdysi honosné byzantské město Famagusta ve svých největších zajímavostech odráží, jaké bylo předtím, než ho roku 1571 dobyli Osmané. Mohutné hradby, napůl svržená kostelní zeď, zbytky vil a paláců kupců a šlechticů, pozůstatky kaple s vybledlými freskami – to vše zrcadlí středověkou vznešenost Famagusty.

1.     Město duchů

Jižní předměstí Famagusty, Varoša, bývalo do roku 1974 luxusním příměstským letoviskem, kam se sjížděly na dovolenou světové celebrity (např. Brigitte Bardot, Sophia Loren, Elizabeth Taylor). Dnes je z něj opuštěné „město duchů“ a zároveň symbol rozděleného Kypru. Voroša byla po cca 50 letech znovu zpřístupněna roku 2020 (pláž v roce 2021) a stala se oblíbenou turistickou atrakcí. Město je možné si prohlednout během pěší procházky nebo projížďky na kole. Ve Varoše jsou k vidění hotely, čtvrť s obchody a ulice s domy, v nichž bydleli kyperští Řekové. Tyto domy zůstaly ve stejném stavu, ve kterém je jejich obyvatelé zanechali (vstup do budov je zakázán). 

2.     Nejbizarnější mešita Středomoří

Na přelomu 13. a 14. století byla ve Famagustě podle vzoru katedrály ve francouzské Remeši postavena katedrála svatého Mikuláše. Po dobytí města Osmany však byla přebudována na mešitu (Lala Mustafa Pasha) a dnes se jako ukázka vzletné gotické architektury řadí mezi nejpodivnější mešity ve Středomoří.

3.     Othellův hrad

Pevnost ve starém přístavu získala svůj název díky hře Othello od Williama Shakespeara. Z vrcholu věže Othellova hradu se naskýtá nádherný výhled na celé město a přístav.
 Othellův hrad  Ruiny kostela sv. Jana  Mešita Lala Mustafa Pasha

Pohádkové hrady St. Hilarion a Buffavento

Kdysi nejdůležitější hrady na Kypru střežily ostrov před nájezdy dobyvatelů a díky jejich strategické poloze se od nich naskýtají doslova pohádkové výhledy. Opevnění hradu St. Hilarion se vine jako vojsko do svahu hory, kamenný „pluk“ přerušují pouze strážní věže a kasárny. Hrad St. Hilarion svou krásou prý dokonce inspiroval Walta Disneyho k vytvoření paláce zlé královny v pohádce o Sněhurce.
Pozůstatky nedalekého hradu Buffavento vyčnívající s jeho zubatou věží z borového lesa jsou podobně fascinující. Právě zde možná kdysi Richard Lví srdce stanul předtím, než prozkoumal nově dobytou zemi.
 Hrad St. Hilarion  Hrad Buffavento

Bellapais z knihy Hořké citróny z Kypru

Okolí vesničky Bellapais nabízí hned dvě velké zajímavosti:
  1. ruiny augustiniánského opatství z počátku 12. století se zdobeným kostelem, křížovou chodbou a refektářem, které vytvářejí obraz středověkého klášterního života,
  2. dům a další místa pobytu Lawrence Durrela, autora ceněné autobiografické knihy o 3 letech života na Kypru v polovině 20. století s názvem „Bitter Lemons of Cyprus“.
 Opatství Bellapais  Sarkofág opatství Bellapais  Vesnice Bellapais

Robinsonovy pláže na Karpasu

Na Severním Kypru je moře krásných pláží, ty opravdu panenské však najdete na samotném „ocasu Kypru“ na poloostrově Karpas. Jakmile jednou spatříte zlatou krásu Golden Beach, už nikdy na ni nezapomenete. Nedotčený písek zcela bez lidských stop a šumící Středozemní moře, to je vše, co dovolenkář potřebuje ke štěstí. I přesto se můžete zastavit u mnoha dalších zajímavostí, které v této části Kypru stojí za vidění – např. hrad Kantara nebo klášter Apostolos Andreas na samém cípu poloostrova. Milovníky přírody potěší ptáci, želvy, divocí osli a květena Národního parku Karpas.
 Zlatá pláž na Karpasu  Klášter Apostolos Andreas  Hrad Kantara

Hlavní město, kde pro přechod mezi jihem a severem potřebujete pas

Je jasné, že na Kypr míří většina návštěvníků za krásami zdejšího pobřeží a pláží, nespatřit však hlavní město Nikósie položené ve vnitrozemí, by byla velká škoda. Stejně jako samotný Kypr je i Nikósie rozdělena na severní a jižní a zajímavostí je, že k přechodu mezi jejími částmi je třeba cestovní doklad. Z historických památek Severní Nikósie zmíníme nádvoří Buyuk Han, osmanské karavanseráje, kde se kdysi scházeli obchodníci a cestovatelé, mešitu Selimiye, Kyrenia Gate – jednu ze tří bran postavených roku 1567 jako součást benátského opevnění, muzeum řádu Mevlevi, křivolaké uličky a městský trh
 Nádvoří Buyuk Han  Kyrenia Gate

Salamis, město z legend o Trojské válce

Legenda praví, že Salamis, svého času nejvýznamnější město starověkého Kypru, bylo založeno hrdinou Trojských válek Teucerem. S jistotou můžeme říct, že Salamis je historickým místem, které pamatuje asyrskou, řeckou, perskou, znovu řeckou, římskou, byzantskou a arabskou nadvládu. Pohled na pozůstatky baziliky, obrovského helenistického gymnázia, římských lázní, agory, amfiteátru a bezhlavé mramorové sochy vás zanese zpět do dob dávno minulých. Zajímavostí je, že velká část památek Salamis ještě čeká na vykopání.
 Zbytky gymnázia  Sloupy Salamíny  Amfiteátr

Představujeme oblíbené hotely na Severním Kypru

Zaujaly vás zajímavosti Severního Kypru? Objevte je na vlastní pěst. Stačí si vybrat z našich výhodných zájezdů.

Další články

Nenechte si utéct nejvyšší slevy, výhodu děti zdarma, nejnižší zálohu, možnost bezplatného storna a změny zájezdu a další benefity k nákupu dovolené do 31. 12. Ať už vás lákají blízká moře či exotika, nyní máme nejlepší výběr a ceny zájezdů!

Zveme vás na procházku po největších lákadlech Ománu. Podíváme se především do oblastí Muscat a Salalah, kam naše zájezdy směřují. Čeká vás báječná dovolená!​

Nejkrásnější pláže, mořské želvy, krápníkové jeskyně, lahodné víno, typické řecké vesničky a božský klid – představujeme vám největší krásy Kefalonie a skvělé tipy na výlet.
Chcete si užít babí léto u moře? Čekají na vás výhodné ceny, poloprázdné hotely a klidné pláže. Jako bonus se servírují fajn teploty vzduchu od 20 do 30 °C a moře teplé jako kafe. Poradíme vám, kam k moři po prázdninách.
Poznejte s námi fascinující přírodu Islandu, krásy portugalského pobřeží, to nejhezčí ze Sicílie, kouzlo historie na Maltě či romantické Santorini.
Během zájezdu na Attiku budete relaxovat na dlouhých písečných plážích, spatříte místa legendárních antických bitev a nikdy to nebudete mít daleko za poklady hlavního města Athén. Přečtěte si, proč prožít dovolenou na Attice.
Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím
Jsme součástí REWE Group a její divize DER Touristik, největší středoevropské skupiny v cestovním ruchu.