Aktivní dovolená na Egejské riviéře: co vidět, prožít a navštívit

Na Egejskou riviéru se jezdí hlavně za sluncem, plážemi a mořem, které je jedno z nejčistších ve Středomoří. Na své si tady přijdou také zájemci o sport (včetně adrenalinových aktivit), dovolenou si můžete zpestřit i množstvím atraktivních výletů za antickými památkami nebo na blízké řecké ostrovy.

Archeologické naleziště Afrodisias, Egejská riviéra, Turecko

Sport během dovolené na Egejské riviéře

Krásné členité pobřeží a větrné podmínky nabízejí spoustu možností pro sportovní nadšence: potápění, windsurfing, parasailing, jízda na kajaku, vodní lyže, golf, tenis nebo jízda na koni patří k nejoblíbenějším.

Potápění a šnorchlování na Egejské riviéře

I když egejské pobřeží není u potápěčů tak vyhlášené jako Egypt nebo Řecko, najdete tu zajímavé potápěčské lokality. U poloostrova Gallipoli můžete vidět vraky lodí z druhé světové války, v oblasti Bodrumu předměty z antické doby, zajímavé jsou i lokality u Marmarisu a Fethiye. Je dobré vědět, že přístrojové potápění je vzhledem k podmořským archeologickým lokalitám povolené jen na určitých místech, šnorchlování omezeno není. Potápěčská centra jsou v každém letovisku.

Adrenalinové sporty na Egejské riviéře

Windsurfing a kiteboarding – získávají v Turecku na oblibě, na egejském pobřeží vznikají stále nová střediska a surfařské školy, kde si můžete půjčit vybavení nebo koupit kurz. Oblíbená místa pro kiteboarding jsou Gokova, Ayaka, Bodrum, Cesme apod.

Paragliding – jedním z nejpopulárnějších a nejznámějších míst paraglidingu na světě je Ölüdeniz u letoviska Fethiye, hlavně díky ideálním klimatickým podmínkám a hoře Babadag, která se vypíná do výšky 2 000 m přímo nad slavnou pláží. Tandemový paragliding přijde cca na 80–100 EUR na osobu.

Potápění na Egejské riviéře
Paragliding z hory Babadag, Egejská riviéra, Turecko

Tipy na zajímavá místa a výlety

  • Bodrum (bývalý antický Halikarnas) – Mauzoleum s pozůstatky kamenné hrobky kárijského panovníka Mausola (další ze sedmi divů světa) a křižácký hrad z 15. století s unikátním Muzeem podvodní archeologie
  • Efes (Efesos) – Celsova knihovna, zachovalé ruiny amfiteátru a samozřejmě ruiny slavného Artemidina chrámu, jednoho ze sedmi divů světa (UNESCO)
  • Milét – archeologická lokalita s amfiteátrem, římskými lázněmi a byzantským hradem na kopci
  • Bergama (starověký Pergamon) – Akropole na kopci s neuvěřitelným 360stupňovým výhledem, starověký Asklépion a mnoho dalších památek (UNESCO)
  • Afrodisias – archeologické naleziště s antickými chrámy, divadlem, agorou, lázněmi a Afroditiným chrámem z 3. století př. n. l. (UNESCO)
  • Pamukkale – „Bavlněný hrad“ s pozůstatky antického města Hierapolis na vršku (UNESCO)
Afrodisias, Egejská riviéra, Turecko
Mauzoleum v Halicarnasu, Bodrum, Egejská riviéra

Jak zabavit děti na dovolené na Egejské riviéře

Ideálně v aquaparku – jeden z největších najdete u Bodrumu (Aquapark Dedeman Bodrum) s 24 skluzavkami, několika bazény, spoustou restaurací, kaváren, barů, nákupním centrem a parkem. Mezi dalšími vodními parky je Pirates Inn The Cactus poblíž letoviska Gündogan, a dva parky v Marmaris (Aqua Dream Water Park a Atlantis Water Park).

Noční život na Egejské riviéře

Po večeři ožívají v letoviscích Egejské riviéry diskotéky, noční bary a plážové kluby, není problém si vybrat podle vkusu. Dáváte-li přednost klidnější zábavě, nemusíte chodit daleko – hotely nabízejí své animační programy, např. s tradičním břišním tancem.

Náš tip: Jste-li v Turecku, neměli byste opomenout lázně hamam. Tradiční turecká „wellness“ procedura, která existuje od osmanských dob, trvá několik hodin a kombinuje prohřívání těla v horké páře, koupel, drhnutí žínkou, pěnovou masáž, natírání olivovým olejem apod. Hamamy najdete v každém tureckém městě i větších letoviskách. Vzhledem ke zmíněným procedurám je ale rozumné navštívit hamam buď na počátku dovolené, než se začnete opalovat, nebo na jejím konci.

Hamam, Egejská riviéra, Turecko
Hamam, Egejská riviéra

Otázky a odpovědi k aktivitám na Egejské riviéře

Jaké jsou nejzajímavější památky UNESCO na Egejské riviéře?
Kde jsou nejlepší místa pro potápění na Egejské riviéře?
Kde je na Egejské riviéře vhodné místo pro windsurfing?