Pláže na Egejské riviéře: jak vypadají a čím vás uhranou?

Mezi plážemi na Egejské riviéře si na dovolené vybere každý – jsou písčité i oblázkové, s výhledem na zelené hory a nechybí ani široké laguny a úzké zátoky obklopené piniemi. Egejské pláže patří k nejkrásnějším plážím v Turecku. Průzračné moře s vysokou viditelností a bohatý podmořský život z této oblasti dělá ráj potápěčů a vzhledem ke stálému větru si na své přijdou i milovníci vodních sportů.

Motýlí pláž, Egejská riviéra, Turecko

Nejkrásnější pláže Egejské riviéry

Modrá laguna

Jen málo míst na světě má takovou atmosféru, jako široká zátoka Modrá laguna v přírodním parku blízko letovisek Fethiye a Ölüdeniz, kde se dá polehávat na písku, plavat, šnorchlovat nebo se věnovat vodním sportům. Pláž dlouhá 3 km má mělký vstup do vody, bezpečný i pro malé děti, rodiče ocení zázemí s plážovými bary a restauracemi.

Údolí motýlů

Pláž „Údolí motýlů“ (Butterfly Valley) je další perla u Fethiye, kterou musíte vidět. Na rozdíl od sousední Modré laguny, jež bývá v sezóně poměrně zaplněná, je oázou klidu – i díky tomu, že přístup na pláž je pouze po moři, např. vodním taxi. Koupání v křišťálově čisté, tyrkysové vodě je opravdovým zážitkem.

Ladies Beach

Tzv. „Dámská pláž“ (Ladies Beach – název pochází z doby, kdy byla určena pouze pro ženy), 750 m dlouhá písečná pláž, pouhé 2 km od centra Kusadasi, si díky své kráse, čistotě a vybavení drží Modrou vlajku nepřetržitě od roku 2013. Další rajskou pláží v okolí Kusadasi je pláž „Paradise“ s jemným pískem, skvěle vybavená pro lenošení, vodní sporty i zábavu.

Modrá laguna Oludeniz, Fethiya, Egejská riviéra, Turecko
Údolí motýlů, Fethiye, Egejská riviéra
Camel Beach, Bitez, Bodrum, Egejská riviéra, Turecko

Icmeler

Název oblázkové pláže Icmeler (turecky to znamená „Ztracený ráj“) u letoviska stejného jména vysvětluje neskutečná čistota tyrkysové vody a výhled na horskou krajinu a ostrovy roztroušené v Egejském moři. Láká k povalování, potápění, šnorchlování či výletu k vyhlášeným léčivým pramenům.

Iztuzu

Pláž Iztuzu, kterou si ke každoročnímu hnízdění vybraly želvy karety, je díky statusu chráněné rezervace neporušenou oblastí bez hotelové zástavby. Základní vybavení, jako lehátka, slunečníky, občerstvení nebo kajaky k pronajmutí, je samozřejmě k dispozici.

Pláž Icmeler, Turecko
Křišťálové moře u městské pláže v Bodrumu, Egejská riviéra
Pláž Iztuzu, Egejská riviéra

Kdy je vhodná doba pro dovolenou na pláži na Egejské riviéře?

Koupací sezóna na Egejské riviéře začíná v květnu a trvá do konce října. Podobně jako na Turecké riviéře je nejteplejším měsícem srpen, kdy průměrné maximální teploty vzduchu dosahují 34 °C a voda mívá 27 až 28 °C (v závislosti na oblasti). Teploty moře i vzduchu jsou ale na Egejské riviéře nepatrně nižší než na jižněji položené Turecké riviéře.

Otázky a odpovědi ke koupání na Egejské riviéře

Jaké jsou nejhezčí pláže na Egejské riviéře?
Jak je teplé moře na Egejské riviéře?
Jaké pláže na Egejské riviéře jsou nejvhodnější pro malé děti?