1. Eximtours.cz
 2. Novinky
 3. Dovolená na Attice: relax ve stínu dějin

Dovolená na Attice: relax ve stínu dějin

Středa, 3.8.2022

Dovolená na Attice: relax ve stínu dějin

Během dovolené na Attice budete relaxovat na dlouhých písečných plážích, spatříte místa legendárních antických bitev a nikdy to nebudete mít daleko za poklady hlavního města Athén. Kraj kolem řecké metropole se pyšní výbornou infrastrukturou, dostatkem příležitostí pro zájemce o aktivní prožití prázdnin i typickou balkánskou atmosférou včetně výtečné regionální kuchyně. Odpočinek tady s oblibou tráví řada domorodých Řeků a při bližším seznámení si ho zamilujete i vy.

Geografie a počasí

Národní park Parnitha
Attika svádí k záměně s Athénami – ať podobným názvem nebo polohou, jedná se ovšem o historický kraj (dnes z větší části o řeckou správní jednotku) několikanásobně větší než řecká metropole. Athény jsou jádrem území Attiky, které zabírá stejnojmenný poloostrov vymezený Egejským mořem (na východě a jihu), Korintským kanálem (na západě u Peloponésu) a pohořím Kitharion (na severu). Nejvyšším bodem Attiky je Karavola (1 413 m n. m.) v horském pásmu a zároveň národním parku Parnitha, zvedajícím se na předměstí Athén. Nejdelší řeka Asopos ústí do moře u Nea Palatia, naproti druhému největšímu řeckému ostrovu Euboia. Subtropické podnebí na poloostrově Attika vybízí k prožití nádherné dovolené plné odpočinku, opalování a koupání. Nahrávají tomu vysoké teploty, často šplhající až k 40 °C, minimum deště a krásně vyhřátá mořská voda ve všech zdejších letoviscích.
 

Historie

Místo marathónské bitvy
Doklady o osídlení Attiky se datují do období mykénské kultury (2. tisíciletí př. n. l.). Za vlády legendárního jónského krále Kekropse se zde nacházelo dvanáct nezávislých městských států (včetně Athén). Vrcholný okamžik starověkých dějin Attiky nastal 12. září 490 př. n. l., kdy v bitvě u Marathónu porazila athénská vojska mnohem početnější armádu Perské říše. Na památku vojenského posla Filippidése, který podle legendy po doběhnutí do Athén a oznámení triumfu zemřel vyčerpáním, se nejdelší olympijský závod jmenuje maraton. V dalším běhu dějin region postupně ovládali Římané, Byzantinci, Frankové, Benátčané a Osmané. Během řecké války za nezávislost v roce 1821 se obyvatelé Attiky, v průběhu staletí vždy lpějící na svých tradicích a původu, vzbouřili proti turecké nadvládě jako první a obsadili Athény. Součástí sjednoceného Řecka se území stalo v červnu 1822.
 

Odpočiňte si na nejkrásnějších plážích Attiky

Několik stovek kilometrů dlouhé a značně členité pobřeží Attiky ukrývá i přes řadu hustě obydlených oblastí (především v athénské aglomeraci) množství odlehlých, klidných a půvabných zákoutí s překrásnými plážemi jako z katalogu. Hodně se jich soustřeďuje na Korintské šíji a v jižní části regionu („Athénská riviéra“). Třináctka z celkového počtu 80 pláží v Attice se pyšní prestižním oceněním „modrá vlajka“ a řadí se k nejhezčím v Řecku.
 
Kape beach, Sounion
Kavouri beach, Vouliagmeni
Perachora beach, Loutraki
Lagonissi beach, Lagonissi
Anavissos beach, Anavissos
Sounion beach, Sounion
Glyfada beach, Vouliagmeni
Kineta beach, Kineta
Astir beach, Vouliagmeni

Dovolená na Attice – tipy na zajímavosti

Toužíte-li během dovolené na Attice poznat tuto kouzelnou oblast co nejlépe, objevit její bohaté dějiny a vypravit se s rodinou za nejhezčími místy v regionu, můžete si vybrat z mnoha zajímavostí. Zájemci o aktivní prožití prázdnin si přijdou na své.


Památky UNESCO

 • Akropolis – starověké hradiště uprostřed Athén s hlavním chrámem Parthenónem,
 • Dafnion – byzantský klášter nedaleko hlavního města s množstvím zachovaných mozaik.

Architektura

 • Eleutherai – předsunutá antická pevnost chránící Athény na severu,
 • Poseidónův chrám – mohutná stavba na mysu Sounion, nejjižnějším bodu Attiky,
 • Marathón – památník slavné bitvy z roku 490 př. n. l.,
 • Rhamnous – rozsáhlé archeologické naleziště na severu regionu.

Golf

Příroda

 • Archelon – centrum záchrany mořských želv v Glyfadě,
 • Attica park – zoologická zahrada s 350 druhy zvířat z celého světa,
 • Marathónské jezero – přehradní nádrž s turistickými stezkami v okolí,
 • Parnitha – horský národní park s řadou vyhlídek a jezerem Beletsi.

Ostatní

 • Allou – lunapark v Athénách pro celou rodinu,
 • Aquapolis – vodní svět plný tobogánů, klouzaček a dalších atrakcí,
 • Korintský průplav – vodní kanál z konce 19. století oddělující Attiku od Peloponésu,
 • Pireus – legendární přístav se sochou lva,
 • Salamína – ostrov, kde se odehrála zásadní námořní bitva řecko-perských válek.
Klášter Dafnion
Marathónské jezero

Letoviska

Ať už dovolenou na Attice plánujete prožít pod horami u Korintského zálivu nebo u členitého pobřeží Egejského moře na dosah Athén, vždy se můžete spolehnout na kvalitně vybavená rekreační střediska s širokou nabídkou turistických zajímavostí v okolí. Stačí si jen vybrat:
 

Vyberte si zájezd na Attiku

Prohlédněte si naši nabídku zájezdů na Attiku. Ukrývá to nejlepší z hotelů přímo u moře, pro celou rodinu a navíc za dobré ceny.

Další články

Ať už vaše děti milují kouzelný svět Harryho Pottera, disneyovské postavičky nebo slavnou historii, připravili jsme pro celou vaši rodinu pohádkovou dovolenou. Vyberte si zážitkový pobyt s programem v pařížském Disneylandu, potterovském Londýně nebo italských Benátkách.
Klidná vodní hladina rozkládající se do nekonečna na horizontu. Ať už z lehátka nebo přímo z bazénu, tenhle pohled si zamiluje úplně každý. Doporučíme vám hotely s infinity bazénem. Dopřejte si novou dimenzi dovolené!
Senegal, Kapverdy, Egypt a další přímořské destinace - i tady se slaví Velikonoce. Prozradíme vám exotické velikonoční zvyky a navíc poradíme, kde strávit nejlepší velikonoční dovolenou 2023 u moře.
Více než 80 zemí světa na 5 kontinentech. Víkendové letecké zájezdy z Prahy i Brna, exotické poznávací zájezdy, poznávačky pro děti u nás si můžete vybrat z nejbohatší nabídky poznávacích zájezdů na českém trhu.
Nenechte si utéct slevy, výhodu děti zdarma a bezplatnou změnu či storno zájezdu zdarma. Letní dovolená s nejlepšími výhodami už jen do 28. 2.!
Přemýšlíte, kde byste letos oslavili Valentýna? Poleťte s EXIM tours a prožijte 14. únor na našem​ poznávacím zájezdu v Egyptě, nebo v nejromantičtějších městech Evropy. Každé z nich má co nabídnout, stačí si jen vybrat.