1. Eximtours.cz
  2. Novinky
  3. Vydejte se do Jordánska, země barev, pouště a biblické historie

Vydejte se do Jordánska, země barev, pouště a biblické historie

Pátek, 26.5.2023

Vydejte se do Jordánska, země barev, pouště a biblické historie

Jordánsko je fascinující země mezi dvěma moři, Rudým a Mrtvým, pokrytá ze tří čtvrtin pouští, křižovatka civilizací a spojnice mezi Evropou, Asií a Afrikou. Pro návštěvníky je Jordánsko i zemí barev: růžová Petra, bílý Ammán, oranžová a zlatá poušť, safírově modré moře. Kromě toho je Jordánsko destinací mnoha zážitků. Nenechte si ujít dobrodružství v poušti, potápění u korálových útesů či prohlídku památek od římského města Džaraš po podivuhodnou Petru, město vytesané do skály Nabatejci.

Přesvědčte se sami a objevte perfektní kombinaci vzrušujících zážitků a pohodové relaxace v luxusních letoviscích Jordánska.

5 důvodů, proč strávit dovolenou v Jordánsku

Krásné pláže u dvou moří

Jordánské pláže vás nadchnou, i když jich není tolik jako třeba v Egyptě. U Rudého moře vás čeká fantastické potápění, u Mrtvého moře zážitek z nadnášející extrémně slané vody s blahodárnými účinky na různá onemocnění (lupénka, kloubní obtíže, astma). Pláže na pobřeží Rudého moře jsou písčité, oblázkové i smíšené, u Mrtvého moře je vstup do vody specifický; tvoří ho solné krusty, někde jsou břehy skalnaté, jinde je navezený písek. Každý si zde zkrátka přijde na své.
Mrtvé moře, Jordánsko
Rudé moře v Akabě, Jordánsko
Náš tip: Nezapomeňte si s sebou vzít lehký oděv přes plavky, zvlášť pokud jdete na veřejnou pláž (pro cestu na pláž a zpátky). K Mrtvému moři se vzhledem k oblázkům a ostřejším krystalkům soli vyplatí boty do vody. I v zimních měsících, kdy do Jordánska můžete také vyrazit, přibalte opalovací krém s ochranným faktorem, sluneční brýle a klobouk.

Památky a velkolepá svatá místa

Jordánsko je plné historických pokladů, zahrnujících římské amfiteátry až po křižácké pevnosti a hrady Osmanské říše. Nejkrásnější památky eviduje UNESCO na seznamu lidského kulturního dědictví. Stopy dávných civilizací najdete v Jordánsku téměř v každém městě a vesnici. K nejoblíbenějším patří:
  • Skalní město Petra – ikonická archeologická lokalita, starobylé nabatejské město napůl postavené, napůl vytesané do růžové skály, obklopené horami protkanými mnoha chodbami a soutěskami.
  • Římské město Džaraš – přezdívané „Pompeje Blízkého východu“, je to největší a nejzachovalejší archeologické naleziště římského města mimo Itálii. Pyšní se amfiteátry, chrámy, hipodromem nebo sloupořadím.
  • Kusejr Amra – pouštní hrad z počátku 8. století sloužil jako pevnost s posádkou a sídlo umajjovských chalífů. Pozoruhodná je přijímací hala a hammam, obojí zdobené krásnými malbami.
  • Um er-Rasas – původně římský vojenský tábor, později opevněné město obydlené křesťanskými a islámskými komunitami. Najdete tu 16 kostelů, některé s dobře zachovalými mozaikovými podlahami.
  • Al-Maghtas – křesťanské poutní místo Betánie za Jordánem leží na východním břehu řeky, kde byl údajně pokřtěný Ježíš Kristus. Uvidíte zbytky kostelů a kaplí, jeskyní poustevníků a jezírek ke křtům.
Skalní město Petra, Jordánsko
Římské město Džaraš, Jordánsko

Dobrodružství v poušti a vodní sporty

Pro aktivní jedince je Jordánsko rájem. Rudé moře je ideální pro vodní sporty, zažijete tu dokonalé potápění i šnorchlování, oblíbený je windsurfing, paragliding nebo vodní lyžování. Milovníci dobrodružství se mohou vydat na trekking po biosférické rezervaci Dana, prozkoumat vodopády a jezírka nebo si vyzkoušet lezení a slaňování. Nezapomenutelný je výlet na velbloudech do pouště Wadi Rum s přenocováním v beduínském táboře a pozorováním dokonale jasné Mléčné dráhy.
Poušť Wadi Rum, Jordánsko
Přírodní rezervace Dana, Jordánsko
Náš tip: Vyberte si jeden z našich poznávacích zájezdů a vydejte se objevovat krásy Jordánska.

Jordánská kuchyně – to nejlepší z východního Středomoří

jordánské gastronomii objevíte všechny prvky typické pro region Levanty vyznačující se chutnou a zdravou kuchyní. Zahrnuje vlivy egyptské, libanonské, turecké a syrské v mixu s tradičními beduínskými pokrmy. Mezi oblíbená jídla patří falafel, hummus, baklava, ražniči, shawarma, baba ganoush či tabbouleh. Ochutnejte národní jídlo mansaf, které se skládá z rýže, pomalu dušeného jehněčího masa a fermentované jogurtové omáčky.
Jordánské národní jídlo mansaf
Jordánský pokrm tabbouleh
Náš tip: Nenechte si ujít návštěvu některé z místních restaurací a dopřejte si nezapomenutelný gastronomický zážitek. Vyhlášené jordánské speciality si můžete koupit také na trzích, stejně jako řemeslné výrobky a produkty z Mrtvého moře.

Jordánská pohostinnost a tolerance

Hášimovské království přijímá každého návštěvníka jako váženého hosta. Jordánci jsou laskaví a pohostinní a všechny cestovatele vřele vítají. Pokud se dostanete do nesnází, jsou připraveni pomoci. Přestože je Jordánsko zemí s většinou muslimů, žijí tu v harmonii s křesťanskými komunitami, např. v ulicích můžete vidět proti sobě mešity a kostely. Respektujte však některé místní kulturní zvyklosti, např. v oblékání.

Další články

Prozradíme vám exotické velikonoční zvyky a poradíme, na které pláži strávit nejlepší velikonoční dovolenou 2024. Leťte na Velikonoce k moři!
Na rok 2024 pro vás máme několik nových destinací. Je libo řecká Aténská riviéra, kubánské Cayo Santa María nebo španělská Costa Brava? Seznamte se, prosím.
Nenechte si utéct nejlepší ceny a výběr, nejnižší zálohu, děti zdarma, storno zdarma a další benefity! Objednejte si dovolenou na léto 2024 už nyní a ušetřete.  
Přemýšlíte, kde byste letos oslavili Valentýna? Poleťte s EXIM tours a prožijte 14. únor na našem​ poznávacím zájezdu v Egyptě, nebo v nejromantičtějších městech Evropy. Každé z nich má co nabídnout, stačí si jen vybrat.
Poleťte v lednu na dovolenou a začněte nový rok 2024 u moře. Vybírejte ze široké nabídky zájezdů do exotických destinací. Přinášíme vám i tipy na výlety.
Na báječnou dovolenou u moře můžete vyrazit z České republiky hned z několika letišť, a to rovnou ze šesti. Vyberte si pro svou cestu do zahraničí letiště Praha, Brno, Ostrava, Pardubice, Karlovy Vary nebo České Budějovice.