1. Eximtours.cz
 2. Novinky
 3. Co dělat na Tenerife: pláže, divy přírody a erupce zábavy

Co dělat na Tenerife: pláže, divy přírody a erupce zábavy

Středa, 9.11.2022

Co dělat na Tenerife: pláže, divy přírody a erupce zábavy

Ostrov Tenerife nemůžete přehlédnout. Tyčí se nad oceánem jako skutečný obr – aby ne, když ho formuje Pico del Teide, nejvyšší hora Španělska i celého Atlantiku. Nádhernou subtropickou přírodu plnou zajímavých skalních útvarů, gigantických útesů a vulkanických jeskyní doplňují moderní letoviska táhnoucí se podél rozmanitého pobřeží. Ukrývají množství překrásných pláží, četná obchodní centra a celou řadu zábavních parků včetně zoologických zahrad, ve kterých nechybí živá vystoupení kosatek a delfínů. Nechte se přenést na Kanárské ostrovy a představte si, co dělat a co vidět na dovolené na Tenerife.
 

Geografie a počasí


Na Kanárské ostrovy, jejichž součást Tenerife tvoří, lze pohlížet z několika různých úhlů. Geograficky patří do Afriky (vzdálenost východního pobřeží Tenerife od Západní Sahary činí necelých 300 kilometrů), politicky do Evropy (jedná se o autonomní společenství Španělska) a geobotanicky do Makaronésie (ještě s Kapverdami, Madeirou a Azorami). Subtropické klima s oceánským charakterem se na Tenerife projevuje teplým počasím po celý rok, teploty Atlantiku lákají ke koupání od května až do října. Teploty sice ve zbytku roku trošku klesají a můžou se objevit dešťové přeháňky, přesto si vodních radovánek užijete dostatečně.
Pohoří Teide s nejvyšší španělskou horou Pico del Teide dělí Tenerife, jehož rozloha 2 034 kilometrů čtverečních zhruba odpovídá Mauriciu, na dvě části s mírně odlišným podnebím. Počasí na severu ostrova (letoviska Puerto de la Cruz či Santa Ursula) charakterizuje příjemný vánek, osvěžující vlhký vzduch a sem tam deštík. Jih (Los Cristianos, Playa de las Américas nebo Costa Adeje) je naopak suchý, horký a plný slunce.

Historie


O Kanárských ostrovech v čele s Tenerife tušili už starověcí Egypťané, řada učenců v nich dokonce viděla zbytky bájné Atlantidy. Za původní obyvatele Tenerife považujeme etnikum Guančů, zřejmě berberského původu. Celá staletí žili na úrovni mladší doby kamenné, k výrobě předmětů používali přírodní materiály a živili se lovem či primitivním zemědělstvím. Španělští kolonizátoři je ovládli po svém příchodu roku 1494. Boje přežilo jen několik set domorodců, kteří se rychle asimilovali.
Život na Tenerife, závislý především na rybolovu a pěstování ovoce, však nebyl snadný. Otrokáři ho využívali jako překladiště na plavbách za oceán a neustále hrozily nájezdy pirátů a námořních velmocí. Těžká hospodářská situace počátkem 18. století dokonce vedla k mohutné vystěhovalecké vlně do Latinské Ameriky. Pravé eldorádo na Zemi stvořil z Tenerife až bouřlivý rozvoj cestovního ruchu v posledních 50 letech. Od roku 1982, kdy Kanáry získaly v rámci Španělska autonomii, se Santa Cruz de Tenerife dělí o status hlavního města souostroví s Las Palmas de Gran Canaria.

Nejkrásnější pláže Tenerife čekají jenom na vás

Tak trochu jiný plážový ráj: na Tenerife najdete téměř 70 kilometrů pláží rozmanité velikosti, povrchu, charakteru i vybavení. Většinou mají tmavý vulkanický písek, na některé byl světlý písek dovezen ze saharské pouště. Celá čtrnáctka z nich se pyšní oceněním „Modrá vlajka“ za kvalitu, čistotu, krásu a rozsah turistického servisu.
 

Sever Tenerife

Rozeklané severní pobřeží kolem Puerto de la Cruz, Santa Ursula a Valle de Guerra s malými skalnatými zátokami i širokými vulkanickými plážemi:
 
Playa Bollullo, Santa Ursula
Lago Martianez, Puerto de la Cruz
Playa Jardín, Puerto de la Cruz
Členité břehy na severozápadě ostrova mezi Buenavista del Norte a Garachico s romantickými zátočinami, které často vytváří přírodní bazény chráněné před velkými vlnami:
 
Charco del Viento
El Caleton
Charco De La Laja

Západ Tenerife

Nádherné, temné, obvykle poloprázdné pláže u letovisek Puerto Santiago, Playa de la Arena nebo Guía de Isora jižně od obřích útesů Los Gigantes:
 
Los Guios
Playa de la Arena
Playa la Jacquita
Perfektně vybavené pláže s černým sopečným pískem kolem největší turistické zóny na Tenerife, zahrnující rekreační střediska Los Cristianos, Costa Adeje, Playa de las Américas a Playa Paraíso:
 
Playa del Duque
Playa de Fanabe
Playa de las Vistas

Jih Tenerife

Takřka nekonečně dlouhé, liduprázdné pláže s jemným, zlatavým pískem v okolí turistických letovisek Costa del Silencio, El Médano a Golf de Sur na jihu:
 
Playa de Montaña Roja
Playa Leocadio Machado
Playa de la Tejita

Východ Tenerife

Asi nejkrásnější pláž Tenerife se paradoxně nachází na úplně druhé straně ostrova, až za hlavním městem Santa Cruz de Tenerife:
 
Playa Las Teresitas

Dovolená na Tenerife – tipy na zajímavosti

Ostrov Tenerife představuje skutečný turistický magnet, na kterém je pořád co dělat a co vidět. Kromě mnoha přírodních zajímavostí a historických památek zde v posledních letech vyrostla spousta zábavních zařízení, odpočinkových parků a dalších atrakcí. Během dovolené na Tenerife se nikdo nebude nudit.
 

Lokality UNESCO

 • Národní park Teide – chráněné území s Pico del Teide (3 718 m), nejvyšší horou Španělska a celého Atlantiku,
 • San Cristóbal de La Laguna – zachované koloniální centrum s katedrálou Panny Marie Pomocné, královskou svatyní Cristo de La Laguna a klášterem sv. Kateřiny Sienské.

Architektura a památky

 • Candelaria – bazilika se soškou patronky ostrova Černou madonou (Panna Marie Candelárská), hlavní oslavy probíhají vždy 15. srpna,
 • Puerto de la Cruz – starobylé jádro s náměstím Plaza del Charco de los Camarones, archeologické muzeum, hrádek San Felipe,
 • Santa Cruz de Tenerife – katedrála Iglesia de la Concepción, zbytky hradů San Carlos, San Cristobal a San Joaquín.

Příroda a krajina

 • Anaga – horský přírodní park na východě ostrova,
 • Cueva del Viento – jedna z největších sopečných jeskyní na světě,
 • Jardín Botánico de la Aclimatización – rozsáhlá botanická zahrada v Orotavě,
 • Los Gigantes – nepřehlédnutelné útesy na západě Tenerife,
 • Montana Roja – kopec nad populární pláží stejného jména,
 • Parque Taoro – romantický park s vodopády, vyhlídkami či mozaikami.

Golfová hřiště

Zábavní parky

 • Aqualand – vodní park v Costa Adeje,
 • Camel Parque – zoo s velbloudy,
 • Jungle Parque – zoologická a botanická zahrada,
 • Lago Martiánez – komplex přímořských bazénů v Puerto de la Cruz,
 • Loro Parque – zoo se show kosatek, delfínů či lachtanů,
 • Monkey Parque – zoo zaměřená na opice a primáty,
 • Parque Marítimo César Manrique – odpočinkový park v Santa Cruz,
 • Siam Parque – akvapark v Los Cristianos.
Candelaria
Los Gigantes

Letoviska

Vyberte si z rekreačních středisek na Tenerife:
 
Prohlédněte si naši nabídku zájezdů na Tenerife. Ukrývá to nejlepší z hotelů přímo u moře, pro celou rodinu a navíc za dobré ceny.
 
Načítám...

Další články

Ať už vaše děti milují kouzelný svět Harryho Pottera, disneyovské postavičky nebo slavnou historii, připravili jsme pro celou vaši rodinu pohádkovou dovolenou. Vyberte si zážitkový pobyt s programem v pařížském Disneylandu, potterovském Londýně nebo italských Benátkách.
Idylické pláže s tyrkysovým mořem, kouzelná městečka, magická příroda, starověké památky a vynikající kuchyně – to vše a mnohem více nabízí italská Apulie. Region známý jako „podpatek italské boty“ vás dostane do kolen.
Více než 60 zemí světa na 5 kontinentech. Víkendové letecké zájezdy, exotické poznávací zájezdy, poznávačky pro děti u nás si můžete vybrat z nejbohatší nabídky poznávacích zájezdů na českém trhu.
Prozradíme vám exotické velikonoční zvyky a poradíme, na které pláži strávit nejlepší velikonoční dovolenou 2024. Leťte na Velikonoce k moři!
Na rok 2024 pro vás máme několik nových destinací. Je libo řecká Aténská riviéra, kubánské Cayo Santa María nebo španělská Costa Brava? Seznamte se, prosím.
Nenechte si utéct nejlepší ceny a výběr, nejnižší zálohu, děti zdarma, storno zdarma a další benefity! Objednejte si dovolenou na léto 2024 už nyní a ušetřete.