1. Eximtours.cz
 2. Novinky
 3. Zájezdy na Peloponés: proč na dovolenou

Dovolená na řeckém Peloponésu: klid, pláže, antika

Čtvrtek, 7.7.2022

Dovolená na řeckém Peloponésu: klid, pláže, antika

Peloponés, jeden z největších řeckých regionů, zároveň platí za jedinečnou dovolenkovou destinaci, která dosud netrpí přeplněnými rekreačními středisky. Přitom k tomu má všechny předpoklady – nádherné písečné pláže, dostatek letovisek s pestrou paletou služeb i řadu příležitostí k aktivitám, zábavě a výletům v čele s takřka nekonečným množstvím antických památek. Na Peloponéském poloostrově vás zkrátka i v průběhu hlavní letní sezóny čekají pestré a klidné prázdniny se spoustou zážitků.

Podívejte se na kompletní přehled zájezdů na Peloponés.

Geografie a počasí

Pobřežní Peloponésu

Peloponéský poloostrov leží v jižní části Řecka, přibližně na úrovni ostrovů Kos, Samos či Zakynthos, a za horkou dovolenou na pláži se sem vypravte od června do září. Prší jen výjimečně, teploty vzduchu se drží nad 30 °C a moře je krásně vyhřáté. Zájemcům o poznávací zájezdy přeje zdejší subtropické podnebí i na jaře a na podzim. Na Peloponésu nemusíte nutně objevovat pouze starověké pamětihodnosti – na jeho rozsáhlé ploše (21 550 km2) vykouzlila četné půvabné lokality také matka příroda. Členité mořské pobřeží tu vytváří romantické zátoky, k nebi se vypínají vysoká pohoří (Taygetos s vrcholem Profitis Ilias – 2 407 m n. m.), ze kterých do údolí stékají divoké bystřiny, a nížiny pokrývají políčka, vinice a ovocné sady. Administrativně se poloostrov dělí mezi kraje Peloponés (hlavní město Tripolis) a Západní Řecko (Patras), celková populace přesahuje 1 milión obyvatel.

Historie

Historické město Mystras

Doklady o osídlení Peloponésu pocházejí už z 16. až 12. století př. n. l. (mykénská kultura), ovšem nejslavnější období v jeho dějinách se spojuje s dominancí dórských kmenů a jejich hlavním městem Spartou. Svědčí o tom pořádání olympijských her v Olympii (poprvé pravděpodobně 776 př. n. l.), významná úloha ve vítězných řecko-perských válkách (499–449 př. n. l.) i porážka Atén v peloponéské válce (431–404 př. n. l.). Po nástupu Makedonského království se však poloostrov stal římskou provincií (146 př. n. l.). A po rozpadu Římské říše ho v následujících stoletích postupně ovládaly Byzantská říše, Benátská republika a Osmanská říše. Nakonec si vybojoval nezávislost na Turecku a stal se součástí novodobého Řecka (1821). K nejtragičtějším epochám v historii Peloponésu patří německá okupace za druhé světové války (1941–1944), zahrnující i vypálení městečka Kalavryta (13. 12. 1943).

Odpočiňte si na nejkrásnějších plážích Peloponésu

Zdánlivě nekonečné pobřeží Peloponéského poloostrova plné zátočin, ostrůvků a panenské přírody ukrývá nespočet báječných pláží. Na západním pobřeží se táhnou převážně rovné písečné pláže dosahující délky i několika kilometrů. Východu a jihu kralují romantické pláže mezi skalisky a prudce klesajícími úbočími hor. Většina z nich má volný vstup, u hotelových resortů nechybí kompletní vybavení včetně dozoru plavčíka.
Kalogria beach, Lakopetra
Simos beach, Elafonisos
Pláž v Tolo
Voidokilia beach, Costa Navarino
Foneas beach, Stoupas
Pláž v Diakopto
Marmari beach, Tainaro
Pláž v Nafplio
Pláž v Aliki

Tipy na dovolenou na Peloponésu

Chcete-li na dovolené na Peloponésu objevit tento magický region co nejlépe, poznat jeho nebývale bohatou historii a vydat se s celou rodinou za nejhezčími lokalitami v oblasti, můžete vybírat z celé palety zajímavostí. Zájemci o aktivní prožití pobytu se mají na co těšit.

Památky UNESCO

 • Bassai – výtečně zachovalý Apollónův chrám dlouhý téměř 40 metrů,
 • Epidauros – amfiteátr pro 14 tisíc lidí a trosky dórského chrámu boha Asklepia,
 • Mykény – hrobka krále Agamemnona a jiné pozůstatky mykénské kultury,
 • Mystras – zaniklé byzantské město s mohutnou pevností,
 • Olympie – rodiště a dějiště olympijských her se starým stadionem, chrámy a muzeem.

Architektura

 • Egio – dlouhověký platan, chrám Panagia Trypiti a katedrála Panagia Faneromeni,
 • Chlemoutsi – nejlépe dochovaná pevnost z raného období franské vlády v Řecku,
 • Mega Spileou – pravděpodobně nejstarší klášter v Řecku založený již v kolem roku 362,
 • Nafplio – „nejkrásnější město Peloponésu“ s překrásnými výhledy a řadou muzeí.

Golf

 • Costa Navarino – The Bay Course,
 • Costa Navarino – The Dune Course,
 • Costa Navarino – The Hills Course,
 • Costa Navarino – International Olympic Academy.

Příroda

 • Chelmos – druhé nejvyšší pohoří Peloponésu s pramenem řeky Styx a lyžařským areálem,
 • Neda – řeka v malebném údolí s vodopády, jeskyněmi a monastýry,
 • Spilio ton Limnon – z části přístupný jeskynní systém s podzemní řekou,
 • Strofilia – na faunu bohatá chráněná rezervace kolem jezera Prokopos.

Ostatní

 • Kalavrytská železnice – ozubnicová dráha z Diakopta do horského městečka Kalavryty,
 • Korintský průplav – vodní kanál z konce 19. století oddělující Peloponés od pevninského Řecka,
 • Pyrgos – kostel sv. Athanasia Alexandrijského se zázračným obrazem Panny Marie,
 • Patras – třetí největší řecké město s novobyzantským kostelem Agios Andreas a franckou pevností,
 • Sparta – archeologické naleziště proslulého antického města.
Amfiteátr v Epidauru
Pohoří Chelmos

Letoviska

Rekreační střediska na Peloponéském poloostrově charakterizuje poloha přímo u Středozemního moře, dostatek pláží, i přes menší velikost kvalitní hotelové areály, klidná atmosféra v důsledku odlehlosti od běžné zástavby a dobrá dostupnost výletních cílů. Stačí si jen vybrat:
Prohlédněte si naši nabídku zájezdů na Peloponéský poloostrov. Ukrývá to nejlepší z hotelů u jeho mořských břehů pro celou rodinu a navíc za dobré ceny.

Další články

Už jste navštívili několik exotických zemí a hledáte něco neotřelého? Využijte naše first minute benefity a vyrazte do nových destinací! Nabízíme přímé lety z Prahy do Bahrajnu a do oblastí Puerta Vallarta v Mexiku a Holguín na Kubě.   
Inspirujte se tipy na akce, svátky a další zajímavé události v exotických destinacích ve druhé třetině roku 2024. Užijte si na vaší dovolené snů co nejvíce zážitků zdarma včetně karnevalů, oslav a festivalů.
Ať už vaše děti milují kouzelný svět Harryho Pottera, disneyovské postavičky nebo slavnou historii, připravili jsme pro celou vaši rodinu pohádkovou dovolenou. Vyberte si zážitkový pobyt s programem v pařížském Disneylandu, potterovském Londýně nebo italských Benátkách.
Idylické pláže s tyrkysovým mořem, kouzelná městečka, magická příroda, starověké památky a vynikající kuchyně – to vše a mnohem více nabízí italská Apulie. Region známý jako „podpatek italské boty“ vás dostane do kolen.
Více než 60 zemí světa na 5 kontinentech. Víkendové letecké zájezdy, exotické poznávací zájezdy, poznávačky pro děti u nás si můžete vybrat z nejbohatší nabídky poznávacích zájezdů na českém trhu.
Prozradíme vám exotické velikonoční zvyky a poradíme, na které pláži strávit nejlepší velikonoční dovolenou 2024. Leťte na Velikonoce k moři!