1. Eximtours.cz
 2. Novinky
 3. Zájezdy na Peloponés: proč na dovolenou

Dovolená na řeckém Peloponésu: klid, pláže, antika

Čtvrtek, 7.7.2022

Dovolená na řeckém Peloponésu: klid, pláže, antika

Peloponés, jeden z největších řeckých regionů, zároveň platí za jedinečnou dovolenkovou destinaci, která dosud netrpí přeplněnými rekreačními středisky. Přitom k tomu má všechny předpoklady – nádherné písečné pláže, dostatek letovisek s pestrou paletou služeb i řadu příležitostí k aktivitám, zábavě a výletům v čele s takřka nekonečným množstvím antických památek. Na Peloponéském poloostrově vás zkrátka i v průběhu hlavní letní sezóny čekají pestré a klidné prázdniny se spoustou zážitků.

Podívejte se na kompletní přehled zájezdů na Peloponés.

Geografie a počasí

Pobřežní Peloponésu

Peloponéský poloostrov leží v jižní části Řecka, přibližně na úrovni ostrovů Kos, Samos či Zakynthos, a za horkou dovolenou na pláži se sem vypravte od června do září. Prší jen výjimečně, teploty vzduchu se drží nad 30 °C a moře je krásně vyhřáté. Zájemcům o poznávací zájezdy přeje zdejší subtropické podnebí i na jaře a na podzim. Na Peloponésu nemusíte nutně objevovat pouze starověké pamětihodnosti – na jeho rozsáhlé ploše (21 550 km2) vykouzlila četné půvabné lokality také matka příroda. Členité mořské pobřeží tu vytváří romantické zátoky, k nebi se vypínají vysoká pohoří (Taygetos s vrcholem Profitis Ilias – 2 407 m n. m.), ze kterých do údolí stékají divoké bystřiny, a nížiny pokrývají políčka, vinice a ovocné sady. Administrativně se poloostrov dělí mezi kraje Peloponés (hlavní město Tripolis) a Západní Řecko (Patras), celková populace přesahuje 1 milión obyvatel.

Historie

Historické město Mystras

Doklady o osídlení Peloponésu pocházejí už z 16. až 12. století př. n. l. (mykénská kultura), ovšem nejslavnější období v jeho dějinách se spojuje s dominancí dórských kmenů a jejich hlavním městem Spartou. Svědčí o tom pořádání olympijských her v Olympii (poprvé pravděpodobně 776 př. n. l.), významná úloha ve vítězných řecko-perských válkách (499–449 př. n. l.) i porážka Atén v peloponéské válce (431–404 př. n. l.). Po nástupu Makedonského království se však poloostrov stal římskou provincií (146 př. n. l.). A po rozpadu Římské říše ho v následujících stoletích postupně ovládaly Byzantská říše, Benátská republika a Osmanská říše. Nakonec si vybojoval nezávislost na Turecku a stal se součástí novodobého Řecka (1821). K nejtragičtějším epochám v historii Peloponésu patří německá okupace za druhé světové války (1941–1944), zahrnující i vypálení městečka Kalavryta (13. 12. 1943).

Odpočiňte si na nejkrásnějších plážích Peloponésu

Zdánlivě nekonečné pobřeží Peloponéského poloostrova plné zátočin, ostrůvků a panenské přírody ukrývá nespočet báječných pláží. Na západním pobřeží se táhnou převážně rovné písečné pláže dosahující délky i několika kilometrů. Východu a jihu kralují romantické pláže mezi skalisky a prudce klesajícími úbočími hor. Většina z nich má volný vstup, u hotelových resortů nechybí kompletní vybavení včetně dozoru plavčíka.
Kalogria beach, Lakopetra
Simos beach, Elafonisos
Pláž v Tolo
Voidokilia beach, Costa Navarino
Foneas beach, Stoupas
Pláž v Diakopto
Marmari beach, Tainaro
Pláž v Nafplio
Pláž v Aliki

Tipy na dovolenou na Peloponésu

Chcete-li na dovolené na Peloponésu objevit tento magický region co nejlépe, poznat jeho nebývale bohatou historii a vydat se s celou rodinou za nejhezčími lokalitami v oblasti, můžete vybírat z celé palety zajímavostí. Zájemci o aktivní prožití pobytu se mají na co těšit.

Památky UNESCO

 • Bassai – výtečně zachovalý Apollónův chrám dlouhý téměř 40 metrů,
 • Epidauros – amfiteátr pro 14 tisíc lidí a trosky dórského chrámu boha Asklepia,
 • Mykény – hrobka krále Agamemnona a jiné pozůstatky mykénské kultury,
 • Mystras – zaniklé byzantské město s mohutnou pevností,
 • Olympie – rodiště a dějiště olympijských her se starým stadionem, chrámy a muzeem.

Architektura

 • Egio – dlouhověký platan, chrám Panagia Trypiti a katedrála Panagia Faneromeni,
 • Chlemoutsi – nejlépe dochovaná pevnost z raného období franské vlády v Řecku,
 • Mega Spileou – pravděpodobně nejstarší klášter v Řecku založený již v kolem roku 362,
 • Nafplio – „nejkrásnější město Peloponésu“ s překrásnými výhledy a řadou muzeí.

Golf

 • Costa Navarino – The Bay Course,
 • Costa Navarino – The Dune Course,
 • Costa Navarino – The Hills Course,
 • Costa Navarino – International Olympic Academy.

Příroda

 • Chelmos – druhé nejvyšší pohoří Peloponésu s pramenem řeky Styx a lyžařským areálem,
 • Neda – řeka v malebném údolí s vodopády, jeskyněmi a monastýry,
 • Spilio ton Limnon – z části přístupný jeskynní systém s podzemní řekou,
 • Strofilia – na faunu bohatá chráněná rezervace kolem jezera Prokopos.

Ostatní

 • Kalavrytská železnice – ozubnicová dráha z Diakopta do horského městečka Kalavryty,
 • Korintský průplav – vodní kanál z konce 19. století oddělující Peloponés od pevninského Řecka,
 • Pyrgos – kostel sv. Athanasia Alexandrijského se zázračným obrazem Panny Marie,
 • Patras – třetí největší řecké město s novobyzantským kostelem Agios Andreas a franckou pevností,
 • Sparta – archeologické naleziště proslulého antického města.
Amfiteátr v Epidauru
Pohoří Chelmos

Letoviska

Rekreační střediska na Peloponéském poloostrově charakterizuje poloha přímo u Středozemního moře, dostatek pláží, i přes menší velikost kvalitní hotelové areály, klidná atmosféra v důsledku odlehlosti od běžné zástavby a dobrá dostupnost výletních cílů. Stačí si jen vybrat:
Prohlédněte si naši nabídku zájezdů na Peloponéský poloostrov. Ukrývá to nejlepší z hotelů u jeho mořských břehů pro celou rodinu a navíc za dobré ceny.

Další články

Ať už vaše děti milují kouzelný svět Harryho Pottera, disneyovské postavičky nebo slavnou historii, připravili jsme pro celou vaši rodinu pohádkovou dovolenou. Vyberte si zážitkový pobyt s programem v pařížském Disneylandu, potterovském Londýně nebo italských Benátkách.
Klidná vodní hladina rozkládající se do nekonečna na horizontu. Ať už z lehátka nebo přímo z bazénu, tenhle pohled si zamiluje úplně každý. Doporučíme vám hotely s infinity bazénem. Dopřejte si novou dimenzi dovolené!
Senegal, Kapverdy, Egypt a další přímořské destinace - i tady se slaví Velikonoce. Prozradíme vám exotické velikonoční zvyky a navíc poradíme, kde strávit nejlepší velikonoční dovolenou 2023 u moře.
Více než 80 zemí světa na 5 kontinentech. Víkendové letecké zájezdy z Prahy i Brna, exotické poznávací zájezdy, poznávačky pro děti u nás si můžete vybrat z nejbohatší nabídky poznávacích zájezdů na českém trhu.
Nenechte si utéct slevy, výhodu děti zdarma a bezplatnou změnu či storno zájezdu zdarma. Letní dovolená s nejlepšími výhodami už jen do 28. 2.!
Přemýšlíte, kde byste letos oslavili Valentýna? Poleťte s EXIM tours a prožijte 14. únor na našem​ poznávacím zájezdu v Egyptě, nebo v nejromantičtějších městech Evropy. Každé z nich má co nabídnout, stačí si jen vybrat.