1. Eximtours.cz
  2. Novinky
  3. Nejkrásnější místa Turecka od Istanbulu po Efez

Nejkrásnější místa Turecka od Istanbulu po Efez

Pondělí, 25.4.2022

Nejkrásnější místa Turecka od Istanbulu po Efez

Krásné pláže, čisté moře, moderní hotely, celodenní servis a služby na nejvyšší úrovni – to slibuje dovolená v Turecku. Pokud však kromě koupání a zábavy v turistických letoviscích chcete zažít něco dalšího, udělejte si výlet. Dáme vám tipy na nejkrásnější místa v Turecku, kam se jet podívat, ať budete trávit dovolenou na Turecké či Egejské riviéře nebo se vypravíte do Turecka za vzdálenějšími památkami či přírodními zajímavostmi.
Láká vás poznávání? Připravili jsme pro vás poznávací zájezdy do Turecka.

Výlety za nejkrásnějšími místy Turecka z Egejské riviéry

1. Efez

Severně od Bodrumu můžete vidět  antický skvost a jedno z nejkrásnějších míst v Turecku vůbec, zbytky starověkého velkoměsta Efez. Ve své době to bývalo hlavní město nejbohatší římské provincie Asia. Z dochovaných památek tu najdete například chrám Panny Marie, Celsovu knihovnu, amfiteátr, helénské opevnění i pozůstatky jednoho ze sedmi divů světa - věhlasného Artemidina chrámu.
Celsova knihovna, Efez
Hadrianův chrám, Efez
Efez

2. Ölüdeniz

Ölüdeniz, to je křišťálově čistá Modrá laguna s bělostnou pláží prohlášená za národní rezervaci, kterou Turci považují za svůj klenot. Věhlas této nejčastěji fotografované pláže daleko překračuje její hranice. Znalci ji totiž řadí mezi nejkrásnější pláže světa. Blízkost hory Mount Babadag s fantastickým výhledem pak dělá z této unikátní lokality místo zaslíbené paraglidingu.
Modrá laguna, Ölüdeniz
Paragliding nad Modrou lagunou, Ölüdeniz
Údolí motýlů, Ölüdeniz

3. Bodrum

Bodrum, oblíbené a hojně navštěvované turistické letovisko bohaté na starověké i středověké památky právem patří mezi nejkrásnější města v Turecku. Za vidění stojí jeho malebné uličky, hrad svatého Petra postavený maltézskými rytíři, renovovaný římský amfiteátr nebo Myndoská brána. Přímo v Bodrumu navíc stával i další z divů antického světa, mauzoleum v Halikarnassu.
Myndoská brána
Hrad sv. Petra, Bodrum
Bílá ulička v Bodrumu

Výlety za nejkrásnějšími místy Turecka z Turecké riviéry

4. Side

Za dob Římské říše bylo území kolem dnešní Antalye a města Side jedním ze čtyř tehdejších významných měst. Ve staré části Side, vybudované na nevelkém výběžku do Středozemního moře, najdete pozůstatky původních staveb. Římský amfiteátr, Apollonův chrám, akvadukt, městské hradby nebo ruiny starého města a nechybí tu ani starobylé domy a uličky. Moderní Side podél pláže pak nabízí množství příjemných hotelových resortů.
Pozůstatky Apollonova chrámu, Side
Amfiteátr v Side
Staré město v Side

5. Řeka Manavgat

Pohádkově krásná, do tyrkysova zbarvená řeka Manavgat pramenící v pohoří Taurus nabízí neobyčejné zážitky. Doporučujeme lodní výlet. Během plavby budete obdivovat nádhernou panenskou přírodu a vaší pozornosti zřejmě neujde ani jeskyně Altinbesik, v překladu "zlatá kolébka". Nedaleko města Manavgat na vás čeká podívaná na stejnojmenný vodopád, jedno z nejkrásnějších míst tohoto typu v Turecku. Milovníci adrenalinové vodní zábavy se ale nejspíš vydají o něco výš pokořit vody Zeleného kaňonu, který je součástí přehrady Oymapinar.
Řeka Manavgat, Turecko
Vodopád Manavgat
Zelený kaňon a přehrada Oymapinar

6. Alanya

Město na východním okraji Turecké riviéry nabízí památky, krásné pláže, odpočinek a díky řadě tanečních klubů a diskoték i rušný noční život. Kromě turistického centra se vším, co k němu patří, vám Alanya poskytne i možnost zažít běžný všední život místních lidí. Až tu budete trávit dovolenou, pravděpodobně se vydáte na obhlídku opevněného hradu vystavěného na výběžku do moře.
Kizil Kule, Alanya
Alanya
Kleopatřina pláž, Alanya

Nejkrásnější místa v Turecku stranou turistických letovisek

7. Pamukkale

Pravděpodobně nejkrásnější turecká atrakce, takže ji nelze vynechat. Jako z jiného světa působí zvláštní útvar složený z hrází a jezírek tvořících bizarní kaskádovitou soustavu. Unikátní přírodní dílo Pamukkale, česky bavlněný hrad, vytvořily minerální prameny. Protože jde o oblast tektonického zlomu, jsou zdejší vody vyvěrající ze země bohaté na vápník. Z něj vzniká usazenina travertin, která během tisíců let dala vzniknout tomuto neobyčejně krásnému místu, které najdete právě v Turecku.
Pamukkale detail
Žena u Pamukkale
Pamukkale, pohled z dálky

8. Kappadokie

Oblast Kappadokie, nazývaná také jako "země krásných koní", se nachází v centrální části Turecka. Přestože ji od prázdninových letovisek na pobřeží dělí dost velká vzdálenost, těší se zdejší národní park v oblasti měst Nevşehir a Göreme nemalému zájmu turistů. Láká je sem spousta zvláštních útvarů tvořených silnou vrstvou sopečného popela, na který během věků působila eroze. Do nich pak prastaré národy vytesaly své skalní domy, kaple a kostely. Oblíbenou turistickou atrakcí je let balónem nad Kappadokií.
Vesnice Göreme, Kappadokie
Národní park Göreme, Kappadokie
Horkovzdušné balóny nad Kappadokií

9. Trója

Kdo četl staré řecké legendy nebo alespoň viděl stejnojmenný film, dobře ví, o co jde. Bájné místo opředené slavným příběhem o zakázané lásce a mnohaleté kruté válce, kterou ukončila jedna rafinovaná válečnická lest leží sice až na severozápadě Turecka, ale stojí za vidění. Trója, snad nejslavnější starověké město, je dnes už jen místem archeologického zkoumání, ale stále ho můžeme právem zařadit mezi nejzajímavější a nejkrásnější místa Turecka.
Trója, Turecko
Ruiny starověké Tróji
Trojský kůň

10. Istanbul

Město na dvou kontinentech, Istanbul, zrcadlí svoji velkolepou historii v množství pozoruhodných památek. V jeho evropské části každého zaručeně nadchne pohled na úchvatnou Modrou mešitu a chrám Hagia Sophia a okouzlí atmosféra Velkého bazaru. Dále doporučujeme vidět Konstantinův sloup, Hipodrom, palác Topkapi i další paláce. Asijský Istanbul zase láká na krásné mešity, malebné osmanské vily a Galatskou věž. Vzhledem k velké vzdálenosti od turistických letovisek na jihu doporučujeme Istanbul na samostatný poznávací zájezd.
Hagia Sophia, Istanbul
Modrá mešita, Istanbul
Bosporský most, Turecko
Kromě nejkrásnějších míst v Turecku stojí za to během dovolené vyzkoušet relaxaci v tradičních lázních hamam, nakupovat na tureckých trzích, ochutnat místní speciality, vyzkoušet vodní sporty a další aktivity a samozřejmě se koupat a slunit na krásných tureckých plážích.

Načítám...

Další články

Ať už vaše děti milují kouzelný svět Harryho Pottera, disneyovské postavičky nebo slavnou historii, připravili jsme pro celou vaši rodinu pohádkovou dovolenou. Vyberte si zážitkový pobyt s programem v pařížském Disneylandu, potterovském Londýně nebo italských Benátkách.
Idylické pláže s tyrkysovým mořem, kouzelná městečka, magická příroda, starověké památky a vynikající kuchyně – to vše a mnohem více nabízí italská Apulie. Region známý jako „podpatek italské boty“ vás dostane do kolen.
Více než 60 zemí světa na 5 kontinentech. Víkendové letecké zájezdy, exotické poznávací zájezdy, poznávačky pro děti u nás si můžete vybrat z nejbohatší nabídky poznávacích zájezdů na českém trhu.
Prozradíme vám exotické velikonoční zvyky a poradíme, na které pláži strávit nejlepší velikonoční dovolenou 2024. Leťte na Velikonoce k moři!
Na rok 2024 pro vás máme několik nových destinací. Je libo řecká Aténská riviéra, kubánské Cayo Santa María nebo španělská Costa Brava? Seznamte se, prosím.
Nenechte si utéct nejlepší ceny a výběr, nejnižší zálohu, děti zdarma, storno zdarma a další benefity! Objednejte si dovolenou na léto 2024 už nyní a ušetřete.