Arabské emiráty v kostce: historie, příroda, lidé

Starobylý národ v moderní zemi – tak sami sebe rádi nazývají obyvatelé Spojených arabských emirátů. Pravda je, že takovou proměnu, kterou zažila za pouhé půlstoletí tato pouštní království, se nevidí nikde na světě. Objev „černého zlata“ katapultoval Emiráty z jednoho z nejchudších regionů planety mezi ty nejbohatší. Populace, odhadovaná na 86 tisíc obyvatel v roce 1961, vystřelila za tu dobu na stonásobek! Ale není emirát jako emirát.

Geografie Emirátů

Spojené arabské emiráty (SAE) najdete na severovýchodním rohu Arabského poloostrova poblíž Hormuzského průlivu, který odděluje Perský záliv od Ománského zálivu. Emiráty sousedí na pevnině s Ománem a Saúdskou Arábií, námořní hranice sdílí s Katarem a Íránem. Rozkládají se na ploše 82 880 km², jen o málo větší než ČR, které se blíží i počtem obyvatel necelým 10 miliónům. Hlavním městem je Abú Dhabí.
Až 4/5 území Emirátů tvoří poušť
SAE jsou federací 7 emirátů (Abú Dhabí, Ajman, Dubaj, Fujairah, Ras Al-Khaimah, Umm Al-Quwain, Sharjah), každý z nich je dědičnou monarchií. Vládci emirátů jsou členy Nejvyšší rady. Emírové ze svého středu volí prezidenta a viceprezidenta federace a jmenují čtyřčlenný poradní orgán.

Příroda Emirátů: pouště, stepi, oázy a vádí

Území Emirátů je ze 4/5 ploché a vyprahlé. Při pobřeží Perského zálivu se rozkládají polopouštní stepi se slanými bažinami, které přecházejí v červené duny pouště Rub Al-Khali s oázou Liwa na jihu a s oázovým městem Al Ain na hranicích s Ománem. V pohoří Hajar na severovýchodě se vypíná nejvyšší vrchol Jabal Jais (1 910 m). Typická jsou početná vádí – vyschlá říční koryta, která se zaplní vodou jen při občasných prudkých deštích. Pobřeží Ománského zálivu je úrodné a hustě zabydlené.
Pouštní obyvatel Emirátů – oryx arabský
Pohoří Hajar s enklávou Hatta, SAE

Zajímavosti z historie Spojených arabských emirátů

  • Podle nálezů žili na tomto území lidé už před 130 tisíci lety. V době bronzové oblast vzkvétala čilým obchodováním. 
  • Ve starověku území ovládali Peršané (Achajmenovci) s vyspělým systémem podzemního zavlažování. 
  • Islám pronikal do oblasti od 7. století, kdy vznikaly samostatné emiráty. Obyvatelstvo se živilo sběrem mořských perel, rybolovem a obchodováním.
  • Od 13. století bojovali místní obchodníci o ovládnutí Perského zálivu postupně s Portugalci, Brity i Turky. Zvítězili Britové, Arabové se ještě dlouho bránili pirátstvím.
  • Britové začlenili v roce 1892 ovládnuté území do protektorátu Smluvní Omán. Protektorát skončil roku 1971 odchodem britských vojsk a vytvořením federace Spojené arabské emiráty.
Dubajské muzeum, Arabské emiráty
Velká mešita šejka Zayeda, Arabské emiráty

Lidé v Arabských emirátech

Spojené arabské emiráty jsou etnicky velmi pestré, i díky tomu, že 89 % obyvatel jsou přistěhovalci a zahraniční pracovníci (z Indie, Pákistánu, Filipín, ale i z dalších arabských i evropských zemí). Cizinci sice nemají nárok na získání občanství, na druhé straně bez problémů dostanou povolení k pobytu a pracovní povolení, bez ohledu na zemi původu.

Státním náboženstvím je islám (převážně sunnitský). Emiráty povolují kromě islámu vyznávání i dalších náboženství, nikoliv ale jejich šíření.

Kultura v Arabských emirátech

Tradiční umění vychází z arabské kaligrafie, tradiční poezie a lidového tance Al-Ayyala, který se tančí při slavnostech a oslavách. Se současným uměním se seznámíte např. ve čtvrti Dubai Design District.

Otázky a odpovědi k historii a geografii SAE

Kde leží Spojené arabské emiráty?
Jaké emiráty jsou součástí SAE?
Jaké je náboženství v Emirátech?